ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Teknologji
Detektohet Nibiru, ndodhet në një pozitë të pazakontë (Foto)

Një botë e pazbuluar deri më tash mund të jetë fqinj i sistemit tonë diellor. Astronomët kanë pasur debate të ashpra për orbitën e pazakontë të Plutonit me vite të tëra, por studimi më i ri provon se bota misterioze është reale.Studiuesit kanë gjetur një objekt shkëmbi

Një botë e pazbuluar deri më tash mund të jetë fqinj i sistemit tonë diellor.

Astronomët kanë pasur debate të ashpra për orbitën e pazakontë të Plutonit me vite të tëra, por studimi më i ri provon se bota misterioze është reale.Studiuesit kanë gjetur një objekt shkëmbi për të cilin sugjerojnë se është shtyrë në një “orbitë të pazakontë” nga graviteti i planetit. Ata thonë se gjetjet më të reja mund të jenë dëshmi për ekzistimin e planetit të nëntë, apo Nibiru.

Planeti i nëntë kishte qenë pjesë e teorisë për herë të parë nga ekspertët në vitin 2016 kur ata vërejtën një grup të objekteve prej akulli në skaj të sistemit diellor, transmeton KosovaPress. Ata sugjerojnë se orbitat e këtyre grumbullimeve të akullit - të ashtuquajtura objekte Trans-Neptunian (TNOs) - u shtrembëruan nga tërheqja gravitacionale e një planeti të nëntë në sistemin diellor. Objektet kishin orbita eliptike që viheshin në të njëjtin drejtim dhe ndodheshin 30 gradë "poshtë" krahasuar me planin në të cilin planetët sillen rreth Diellit. Ndërkohë që planeti i nëntë nuk është parë ndonjëherë, një numër astronomësh, duke përfshirë shkencëtarët në NASA, kanë bërë hulumtime që mbështesin teorinë, transmeton KosovaPress.

Një botë e pazbuluar deri më tash mund të jetë fqinj i sistemit tonë diellor.

Astronomët kanë pasur debate të ashpra për orbitën e pazakontë të Plutonit me vite të tëra, por studimi më i ri provon se bota misterioze është reale.Studiuesit kanë gjetur një objekt shkëmbi për të cilin sugjerojnë se është shtyrë në një “orbitë të pazakontë” nga graviteti i planetit. Ata thonë se gjetjet më të reja mund të jenë dëshmi për ekzistimin e planetit të nëntë, apo Nibiru.

Planeti i nëntë kishte qenë pjesë e teorisë për herë të parë nga ekspertët në vitin 2016 kur ata vërejtën një grup të objekteve prej akulli në skaj të sistemit diellor, transmeton KosovaPress. Ata sugjerojnë se orbitat e këtyre grumbullimeve të akullit - të ashtuquajtura objekte Trans-Neptunian (TNOs) - u shtrembëruan nga tërheqja gravitacionale e një planeti të nëntë në sistemin diellor. Objektet kishin orbita eliptike që viheshin në të njëjtin drejtim dhe ndodheshin 30 gradë "poshtë" krahasuar me planin në të cilin planetët sillen rreth Diellit. Ndërkohë që planeti i nëntë nuk është parë ndonjëherë, një numër astronomësh, duke përfshirë shkencëtarët në NASA, kanë bërë hulumtime që mbështesin teorinë, transmeton KosovaPress.

Në një studim të ri, një grup ekspertësh të udhëhequr nga Universiteti i Miçiganit përshkruajnë një objekt të largët që ata panë në 2014 që mund të jetë po aq i madh sa një planet xhuxh. Trupi shkëmbor, i quajtur BP519 i vitit 2015, arriti kulmin e interesit të ekipit, pasi orbita e tij është jashtëzakonisht e përkulur larg planit, në të cilin qëndrojnë shumica e objekteve që orbitojnë Diellin.  Ata përdorën simulimet kompjuterike të Sistemit Diellor për të eksploruar se si mund të ketë lindur kjo trajektore e çuditshme. Simulimet ku sistemi ynë i yllit kishte tetë planetë nuk riprodhoi orbitën e BP519 nga viti 2015. Kur studiuesit shtuan një planet të nëntë që përputhet me vetitë e atyre të propozuara nga hulumtuesit Caltech, simulimi riprodhoi pothuajse saktësisht orbitën aktuale të BP519 2015.

"Nuk është provë se planeti i nëntë ekziston", tha për Quanta profesori David Gerdes, një astronom në Universitetin e Miçiganit dhe një bashkautor i studimit të ri. Astronomët besojnë se orbitat e një numri trupash në zonat e largëta të Sistemit Diellor janë ndërprerë nga tërheqja e një planeti ende të paidentifikuar. I propozuar së pari nga një grup në CalTech në SHBA, kjo botë e huaj u teorizua për të shpjeguar shtigjet e shtrembëruara të shikuara në trupa të akullta të largëta. Në mënyrë që të përshtaten me të dhënat që ata kanë, kjo botë e huaj - e quajtur si planeti Nibiru - do të duhej të ishte afro katër herë në madhësinë e Tokës dhe dhjetë herë në masë. Studiuesit thonë se një trup i kësaj madhësie dhe në masë do të shpjegonte shtigjet e grumbulluara të një numri planeti të vogël të akullt përtej Neptunit. Orbita e tij e madhe do të thotë se nevojiten 10,000 deri 20,000 vjet për të bërë një kalim të vetëm rreth Diellit.

Planeti i nëntë apo Nibiru bazohet në tërheqjen gravitacionale që ushtron në këto trupa. Ai sipas astronomëve do të gjendet vitet e ardhshme. Ata që shpresojnë se duhet të vazhdojnë kërkimet pas planetit të nëntë me përmasa të Tokës, i cili sipas legjendave lidhet me skenarët e fundit të botës. Konstantin Batygin, astrofizikan për planetari në Caltech në Pasadena, ekipi i të cilit po i afrohet gjetjes së Nibirus, thotë se aktualisht janë pesë linja të ndryshme të observimeve për të gjetur ekzistencën e planetit të nëntë. “Nëse ju largoni këtë sqarim dhe imagjinoni se planeti i nëntë nuk ekziston, atëherë ju prodhoni më shumë probleme se sa që i zgjidhni ato. Ju keni pesë paqartësi për të cilat duhet dalë me pesë teori të ndryshme për t’i shpjeguar”, tha ai. Studiuesit tash janë duke përdorur teleskopin Subaru në Havaje me shpresë për të gjetur planetin e nëntë, dhe po ashtu me shpresën se detektimi i tij mund të hedhë dritë në origjinën e tij.  Një artikull i ekipit të Batygin, udhëhequr nga Elizabeth Bailey, tregon se planeti i nëntë mund të ketë pasur ndikim në lëvizjen e planetëve të Sistemit Diellor gjatë 4.5 miliard viteve të fundit.

"Gjatë periudhave të gjata, planeti nëntë do të bëjë që i gjithë plani i Sistemit Diellor të lëkundet ashtu si një top në një tryezë”, tha Bataygin. Së fundi, hulumtuesit tregojnë se si prania e planetit Nibiru mund të shpjegojë pse në rripin Kuiper objektet orbitojnë në drejtim të kundërt nga gjithçka tjetër në Sistemin Diellor. "Asnjë model tjetër nuk mund të shpjegojë pazakonshmërinë e këtyre orbitave të larta. Rezulton se planeti i nëntë siguron një rrugë të natyrshme për brezin e tyre. Këto gjëra janë shtrembëruar nga plani i Sistemit Diellor me ndihmën e planetit të nëntë dhe më pas të shpërndara nga Neptuni”, tha Batygin.

Hulumtuesit tani shpresojnë të gjejnë Nibirun duke përdorur teleskopin Subaru në Observatorin Mauna Kea në Havaje, të cilin e përshkruajnë si "mjeti më i mirë" për këtë punë. “Mendoj se zbulimi i planetit të nëntë do të na tregojë diçka rreth origjinës së tij," shprehet Batygin.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.05.2018, 10:30  | Z.H. | 354 i lexuar

 

 

 

Analistët Lirimi i deputetëve Arnaudov dhe Vasilevski, indikacion për amnisti

Shkup, 17 tetor - Vetëm një ditë pasi kryeministri Zaev ofroi “pajtim nacional” konkretisht tha se duhet të ketë falje edhe për natën e përgjakshme të 27 prillit, dje u liruan deputetët që kishin hapur dyert atë natë, Luben Arnaudov dhe Sasho Vasilevski.

Opinioni në fjalimin e kryeministrit Zaev vërejti ofertë për amnisti të të gjithë pjesëmarrësve në skenarin e përgjakshëm vitin e kaluar, dhe kjo si duket dje dha frytet e para.

Analisti politik Alajdin Demiri për Zhurnal shprehet se deklaratat e djeshme të Vasilevskit dhe Arnaudovit asocojnë se bëhet fjalë për amnisti dhe tendencë e Zaevit për t’i siguruar 80 deputet për ndryshimet kushtetuese.

"Është problemi i ofertës së Zaevit për pajtim. Ai pajtim duhet të ketë një kapital dhe kapitali do të jetë amnistia e dikujt. Në bazë të deklaratave të Vasilevskit dhe Arnaudov, si duket është bërë fjalë për amnisti dhe është një zanafillë e një procesi të ri dhe është një tendencë që Zaev të mbërri te votat prej 80 deputetëve për ta votuar Marrëveshjen", ka deklaruar për Zhurnal, analisti politik, Alajdin Demiri.

Nga ana tjetër gazetari Isen Saliu shprehet se edhe pse lirimi i deputetëve Vasilevski dhe Arnaudov është një indikacion, megjithatë është herët për të thënë me siguri të plotë se ka filluar amnistimi i autorëve të 27 prillit.

“Për fat të keq, kam frikë se kemi ardhur në një situatë ku duhet mendojmë nëse ja vlen të amnistohen të dyshuarit për terrorizëm në Kuvend, në shkëmbim të votave të deputetëve të VMRO-DPMNE-së për marrëveshjen që na hap rrugën drejt NATO-s dhe BE-së. Sipas mendimit tim, në këtë situatë gjendemi edhe për shkak se VMRO-DPMNE ende ka pozita të forta në qeverinë aktuale, përmes ish partnerëve të saj, të cilët votuesi shqiptar  i dënoi në zgjedhjet e fundit, por jo në atë masë sa që duhej. Pikërisht për shkak të këtyre pozitave të forta të VMRO-DPMNE-së në qeverinë aktuale, mund të imponohen kompromise të tilla, siç është mundësia për amnistim të autorëve të 27 prillit. Nëse duam të jemi hipokrit, fajin për këtë mund ta kërkojmë anekënd botës. Por nëse duam të jemi të sinqertë dhe autokritik, duhet ta pranojmë se vetëm kur të dobësohen pozitat e ish partnerëve të VMRO-DPMNE-së te kampi politik shqiptar, do të jemi në gjendje të refuzojmë një kompromis eventual, siç mund të jetë amnistimi i autorëve të 27 prillit”, ka deklaruar për Zhurnal, gazetari Isen Saliu.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 12:30  | Z.H. | 31 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.