ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
‘Shpresa europiane’, ndalohen 4.564 emigrantë në Turqi që destinacion e kishin Ballkanin

Pas marrëveshjes me BE-në të vitit 2016, numri i refugjateve të cilët nëpërmjet Turqisë arrijnë në Europë raportohet se është ulur, por në këto javët e fundit ka pasur një tendencë rritjeje.

Ankara, 21 maj - Autoritete turke kanë ndaluar këtë javë 4.564 emigrantë, të cilët nëpërmjet kufirit kërkonin që të hynin në mënyrë klandestine në Bashkimin Europian.

Mes tyre, 1.069 u ndaluan në det.

Sipas Ministrisë së Brendshme turke janë arrestuar gjithashtu 75 persona, me akuzën e trafikimit të qënieve njerëzore.

Pas marrëveshjes me BE-në të vitit 2016, numri i refugjateve të cilët nëpërmjet Turqisë arrijnë në Europë raportohet se është ulur, por në këto javët e fundit ka pasur një tendencë rritjeje.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.05.2018, 19:16  | T.E. | 1,139 i lexuar

 

 

 

Sot bëhen 21 vjet nga rënia e dëshmorit Adrian Krasniqi

Sot bëhen 21 vjet që nga rënia e dëshmorit, Adrian Rexhep Krasniqi.

Ai ka rënë heroikisht më 16 tetor të vitit 1997, gjatë një sulmi të UÇK-së në stacionin e policisë serbe, në Kliçinë, në afërsi të Pejës, e cila ishte një pikë strategjike e forcave policore dhe ushtarake serbe dhe është ushtari i parë i renë më uniformë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 11:26  | T.E. | 297 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.