Reformat në administratën publike, Mançevski: Administratë efikase për qytetarët
maqedonia
Reformat në administratën publike, Mançevski: Administratë efikase për qytetarët

Reformat në administratën publike, Mançevski: Administratë efikase për qytetarët

Shkup, 21 maj - “Reforma gjithëpërfshirëse dhe afatgjate për një administratë publike efikase”, ishte ky mesazhi që u dha gjatë debatit rreth domosdoshmërisë së ndryshimeve në Ligjin për administratorët dhe Ligjin për punonjësit e sektorit publik. Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Damjan Mançevski, paralajmëroi riorganizimin e administratës publike, depolitizimin dhe uljen e korrupsionit, i cili është një problem i madh në administratë.
 
“Riorganizim të administratës publike duhet të ketë dhe ne tashmë po punojmë në këtë. Jemi duke krijuar politika që duhet t’i përcaktojnë qartë të drejtat dhe detyrimet e administratës, kuptohet për të pasur efikasitet. Punësimet dhe avancimet në përgjithësi dhe në parim duhet të bëhen në përputhje me nevojat e institucioneve dhe jo në bazë nevojave të partive qeverisëse”,- deklaroi ministri i shoqërisë informatike, Damjan Mançevski.
 
Edhe kryetari i Sindikatës së Administratës të Organeve Juridike dhe Shoqatave, Peco Grujovski, theksoi se i mbështesin ndryshimet e propozuara të Ligjit për punonjësit administrativë tek të cilat përfshihen pjesërisht edhe kërkesat e Sindikatës. Sipas tij, administrata shtetërore nuk i njeh ligjet dhe nuk ka ku të trajnohet, kurse propozoi që të bëhet një akademi duke ndjekur shembullin e Akademisë për gjyqtarë dhe prokurorë publikë.

© ZHURNAL 21.05.2018, 18:21 | T.E. | 1,346 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."