ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Në "finalen" e zgjidhjes së emrit, Greqia tregohet jo serioze

Analistët politik nuk presin shumë nga takimi në Nju Jork të ejtën mes shefave të diplomacisë maqedonase dhe asaj

Shkup, 21 maj - Analistët politik nuk presin shumë nga takimi në Nju Jork të ejtën mes shefave të diplomacisë maqedonase dhe asaj greke me ndërmjetësuesin Nimic.

Optimizmi se shumë shpejt do të mbyllet kjo çështje po shuhet sidomos pas refuzimit që Greqia ia bëri propozimit "Republika Ilinditase e Maqedonisë".

Analisti politik Xhelal Neziri thotë se ajo që Greqia e refuzoi propozimin nuk e përkeqësoi pozitën e  palës maqedonase por përkundrazi e forcoi.

"Grekët kërkuan erga omnes dhe faktikisht refuzuan, por për zgjidhje që supozohej se është e pranueshme për qytetarët e Republikës së Maqedonisë dhe me këtë Maqedonia tregoi seriozitet në raport me qasjen që përfundimisht të zgjidhet kontesti. Nga ana tjetër siç u bë me dije për këtë propozim ishte i pro edhe kryeministri grek, Cipras, dhe pas gjithë kësaj reteron dhe refuzon si zgjidhje, mendoj se kjo është shumë joserioze nga pala greke për këto bisedime të ndjeshme", deklaroi Neziri.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.05.2018, 16:08  | Xh.I. | 2,087 i lexuar

 

 

 

Prokuroria themelore ngriti aktakuzë për kërcënime ndaj një gazetari në rrjet social

Shkup, 17 tetor - Prokuroria Publike Themelore Shkup ka ngritur aktakuzë kundër një personi për vepër të kryer penale –Rrezikimi i sigurisë nga neni 144 paragrafi 4 nga Kodi Penal, gjegjësisht për kërcënim ndaj një gazetari në rrjet social.

"I pandehuri akuzohet se më 16.06.2017, nëpërmjet një sistemi informativ, ka kërcënuar se do të kryejë vepër penale për çka është caktuar dënim me burg prej pesë vitesh apo dënim më i rëndë. Kërcënimet janë publikuar në formë të komentit në profilin e tij në një rrjet social dhe janë drejtuar ndaj personit të dëmtuar – gazetar, me ç'rast i pandehuri ka bërë thirrje për likuidim fizik dhe ka rrezikuar sigurinë e gazetarit", njoftoi PPTH Shkup.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 12:25  | Xh.I. | 149 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.