Ëmbëlsirë për iftar: Tortë fanta...
receta
Ëmbëlsirë për iftar: Tortë fanta...

Ëmbëlsirë për iftar: Tortë fanta...

Një recetë e lehtë dhe shumë e shijshme. (Në vend të lëngut fanta ju mund të përdorni edhe lëngun e vishnjës apo të dredhëzes)! 

 

Çfarë ju nevojitet:

5 vezë

5 lugë sheqer

5-6 lugë miell

5 lugë vaj

3 lugë kakao

1 sheqer vanille Kremi i bardhë: 1 litër qumësht

6 lugë nisheste

6 lugë sheqer Kremi i verdhë:

3 pudinga vanile 

6 luge sheqer

1 liter fanta(orange)

6 lugë nisheste

 

Përgatitja: Tunden vezët me sheqer derisa të shkrihet sheqeri. Më pas e hedhim vajin, sheqer vaniljen dhe duke e përzier i shtohet mielli me kakon. Kjo mase piqet ne tepsi te mbuluar me letër për pjekje.

 

 

Për kremin e bardhë:

 

Qumështin e vendosim në një tenxhere, duke e lënë që të vlojë në temperature mesatare. Në një enë vendosim nishesten dhe nga 1l qumësht marrim disa lugë dhe i tretim me nisheste dhe sheqer. Masën e hedhim në qumështin, i cili është duke vluar dhe e përziejmë tërë kohën

 

Për kremin e verdhë:

 

Pudingu i vaniljes, sheqeri dhe nishesteja tundet me pak lëngë të fantës. Pjesa e mbetur e lëngut vendoset në tigan. Pasi të nxehet, i vendosim pjesën e pudingut, sheqerit dhe nishestesë dhe i përziejmë gjatë tërë kohës.

Pasi të jetë ftohur peta, e vendosim kremin e bardhë (që nuk duhet të jetë i nxehtë). Po ashtu edhe kremi i verdhë duhet të jetë i ftohur kur të vendosur.

© ZHURNAL 01.06.2018, 16:40 | Z.H. | 4,073 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."