Shqetësimi rrezikon gratë nga dobësimi i eshtrave
medicina
Shqetësimi rrezikon gratë nga dobësimi i eshtrave

Shqetësimi rrezikon gratë nga dobësimi i eshtrave

Shqetësimi mund të rris rrezikun që një grua të përballet me kocka të dobëta dhe të brishta.

 

Kështu thotë një studim i ri raport i parë i tillë realizuar ndonjëherë, njofton Klan Kosova.

 

Ndërsa gratë kalojnë menopauzën dhe moshën ato fillojnë të humbasin më shpejt dendësinë e eshtrave, duke e bërë kockat më të thyeshme dhe duke çuar në osteoporozë.

 

Arsyeja kryesore pse shumica e femrave zhvillojnë osteoporozën shumë më shpesh sesa meshkujt është rënia post-menopauzë e estrogjenit, e cila zvoglon masën e kockave.

 

Ky proces është i pashmangshëm dhe ekstremiteti i tij është kryesisht gjenetik, por një studim i ri italian zbuloi një lidhje midis niveleve të ankthit të grave dhe fuqisë së eshtrave të tyre

© ZHURNAL 21.05.2018, 16:07 | Z.H. | 792 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."