ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Medicina
Shqetësimi rrezikon gratë nga dobësimi i eshtrave

Shqetësimi mund të rris rrezikun që një grua të përballet me kocka të dobëta dhe të brishta. Kështu thotë një studim i ri raport i parë i tillë realizuar ndonjëherë, njofton Klan Kosova. Ndërsa gratë kalojnë menopauzën dhe moshën ato fillojnë të humbasin më shpejt den

Shqetësimi mund të rris rrezikun që një grua të përballet me kocka të dobëta dhe të brishta.

 

Kështu thotë një studim i ri raport i parë i tillë realizuar ndonjëherë, njofton Klan Kosova.

 

Ndërsa gratë kalojnë menopauzën dhe moshën ato fillojnë të humbasin më shpejt dendësinë e eshtrave, duke e bërë kockat më të thyeshme dhe duke çuar në osteoporozë.

 

Arsyeja kryesore pse shumica e femrave zhvillojnë osteoporozën shumë më shpesh sesa meshkujt është rënia post-menopauzë e estrogjenit, e cila zvoglon masën e kockave.

 

Ky proces është i pashmangshëm dhe ekstremiteti i tij është kryesisht gjenetik, por një studim i ri italian zbuloi një lidhje midis niveleve të ankthit të grave dhe fuqisë së eshtrave të tyre

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.05.2018, 16:07  | Z.H. | 620 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | Z.H. | 5.793 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.