ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Bota
Maduro pritet të fitojë mandatin e dytë presidencial

Shumë analist presin që në zgjedhjet e sotme, dalja të jetë e ulët, pas bojkotit nga partia kryesore opoziare dhe denoncimeve nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe 14 shtetet e Amerikës Latine.

Votuesit në Venezuelë po votojnë në zgjedhjet presidenciale, të cilat pritet t’i fitojë presidenti aktual, Nicolas Maduro. Mandati i presidentit në Venezuelë është gjashtë vjeçar.

Shumë analist presin që në zgjedhjet e sotme, dalja të jetë e ulët, pas bojkotit nga partia kryesore opoziare dhe denoncimeve nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe 14 shtetet e Amerikës Latine.

Maduro, 55-vjeçar, po përballet me tre kandidatë, të cilët nuk kanë gjasa reale që të fitojnë.

Koalicioni opozitar Bashkimi Demokratik, u ka bërë thirrje votuesve që të bojkotojnë zgjedhjet, duke i quajtur ato “farsë”.

Maduro e proklamon veten si trashëgimtar të “Chavismit”, një lëvizje politike që nisi nga paraardhësi i tij, Hugo Chavez, i cili vdiq më 2013.

Zgjedhjet në Venezuelë vijnë në kohën kur shteti gjendet në një krizë ekonomike dhe sociale.

Inflacioni pritet të arrijë në 13,000 për qind këtë vit, dhe ekonomia pritet të tkurret për 15 për qind gjatë 2018-s, thonë gjetjet e publikuara nga Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Mungesa e ushqimit, barnave dhe produkeve kryesore, ka detyruar qindra mijëra shtetas të Venezuelës të largohen për në shtetet fqinje.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.05.2018, 22:47  | T.E. | 786 i lexuar

 

 

 

Tortevski: Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime për kriminelët por edhe ato që sillen të ndershëm

Shkup, 16 tetor – Dreklarata e kryeministrit Zaev në parlament se duhet të fallen politikanët mes vetes përkundër atyre që ka ndodhur më 27 prill në parlament duket se ka ngritur shumë pluhur në opinion.

Avokati Aleksandar Tortevski ka shkruar se kjo amnesti që kryeministri e ka përmendur në parlament në një nga fjalimet e tij duhet të jetë gjithëpërfshirëse.

“Amnestia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, të lirohen të gjithë të burgosurit, të ndalohen hetimet penale, të mos funksionojnë gjykatat, prokuroria publike dhe ajo special dhe mos harxhojmë para për ato, në 10 vitet e fundit mos ketë hetime mbi kriminalitetin që të mund të prekin pak edhe ato që janë ndier si të ndershëm deri më tani”, ka shkruar kështu Tortevski.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.10.2018, 23:42  | T.E. | 5.637 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.