ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Bogov tërhiqet nga kandidatura për guvernator të BPRM-së

Dimitar Bogov është terhequr nga kandidatura për guvernator të Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë (BPRM) dhe për këtë e ka informuar edhe presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, i cili e propozoj për një mandat të ri, informon Zhurnal.

Shkup, 16 maj - Dimitar Bogov është terhequr nga kandidatura për guvernator të Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë (BPRM) dhe për këtë e ka informuar edhe presidentin e shtetit, Gjorge Ivanov, i cili e propozoj për një mandat të ri, informon Zhurnal.

Në deklaratën me shkrim, Bogov thekson se me vëmendjen më të madhe e përcjell debatin në opinion lidhur me propozimin që për herë të dytë të emërohet guvernator i Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë dhe se vendimin për tërheqje e ka marrë duke u bazuar në reagimet e një pjesë të opinionit dhe koluarave politike dhe afateve për zgjidhjen e guvernatorit.

"në këtë drejtim dua që ta faleminderojë Presidentin e Republikës së Maqedonisë, prof.dr. Gjorge Ivanov për besimin e dhënë me propozimin e tij që për herë të dytë të jem kandidat për guvernator, që për mua personalisht paraqet mirënjohje për punën e deritanishme. Duke i pasur parasysh reagimet e një pjese të opinionit dhe një pjese të koluarave politike në Republikën e Maqedonisë, në inters të shtetit po tërhiqem nga kandidatura për guvernatorë të Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë",  thekson Bogov.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.05.2018, 13:36  | D.J. | 1,571 i lexuar

 

 

 

Çizhov: Unioni Euroaziatik si alternativë e Maqedonisë për BE dhe NATO

Bruksel, 17 tetor - "Unë mendoj se për grekët, ndoshta gabojë, nuk është aq i rëndësishëm emri sa është e rëndësishme gjithçka që ndërlidhet me të, mbi të gjitha, identiteti. Mund të jetë Veriore, E Epërme, E poshtme, çfarëdo, por ata menjëherë pyesin kush janë maqedonasit, dhe pse e mbajnë emrin e njëjtë si dhe pasardhësit e Aleksandrit të Madh, thotë ambasadori rus në BE, Vlladimir Çizhov në intervistën për mia.

Ambasadori konsideron se nga dy palët, nga qeveritë e dy fqinjëve, në ato vite ka pasur mungesë të vullnetit politik për zgjidhje të çështjes.

"Nëse ky kontest për emrin ishte zgjidhur, me të cilin mendoj se është pak artificiale... e dini se Federata ruse e pranoi Maqedoninë nën emrin e saj kushtetues që në vitin 1992, që nuk u pranua me shumë entuziazëm në një vend tjetër mike, në Greqi. Por megjithatë, ashtu që ka pasur raste për të zgjidhur këtë kontest. Më kujtohen vitet e 90-ta në Selanik, atëherë ishte një qytet me më shumë se 600 mijë banorë u organizuan protesta masive nga një milion e gjysmë me pishtarë, parada, gjithçka. Ajo ishte e çuditshme, por ishte edhe një element në çimentimin e ngërçit.

Ambasadori rus në BE në intervistë, jep pikëpamjen dhe mendimin e tij për referendumin në Maqedoni më 30 shtator, për Marrëveshjen e Prespës, ndërsa veçanërisht iu referua aspiratave të Maqedonisë për anëtarësim në BE dhe në NATO. Flet për mundësitë e lëshuara në çështjen për emrin në 25 vitet e fundit...

Sipas tij, për Maqedoninë më mirë është të anëtarësohet në Unionin Euroaziatik, "si organizatë më humane dhe më demokratike", se sa në NATO. Ai Aleancën e konsideron si një koncept i gabuar i shekullit të kaluar, i cili nuk ka arritur të transformohet.

Në intervistën ekskluzive për MIA-n, ambasadori Çizhov flet edhe për "gabimet të cilët sjellin pasoja" nga Marrëveshja e Prespës, por edhe për atë se i gjithë projekti duhet të përfundojë atje ku edhe filloi, para Këshillit për siguri i OKB-së, ku do të hapet diskutim ku Rusia do të shfaq qëndrimin e saj.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 12:18  | D.J. | 164 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.