ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Qeveria nuk mund të nënshkruaj marrëveshje ndërkombëtare, Zaev të sqaroj "kreativitetin e tij"

Në prag të vizitës së nesërme të kryeministrit Zoran Zaev dhe aty grek Aleksej Cipras në vend se të përsëritjes së sërishme të kërkesave për takim liderësh, VMRO-DPMNE-Fraksioni demokratik i profesorit Jove Keknovski.

Shkup, 16 maj - Në prag të vizitës së nesërme të kryeministrit Zoran Zaev dhe aty grek Aleksej Cipras në vend se të përsëritjes së sërishme të kërkesave për takim liderësh, VMRO-DPMNE-Fraksioni demokratik i profesorit Jove Keknovski vlerëson se në vend të takimit të liderëve, urgjentisht të thirret Komisioni për politik të jashtme i Parlamentit të Republikës së Maqedonisë, në të cilin ministri i Punëve të Jashtme  do t'i informojë përfaqësuesit e shtëpisë më të lartë ligjvënëse në vend për ecurin e bisedimeve me fqijun jugor.

"Dua ta informojë opinionin se në pajtueshmëri me nenin 91  të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë, Ligjit për Qevrri, Ligjit për punë te jashtme dhe ligjit për nënshkrimin e marrëveshjeve ndërkombëtare, Qeveria e Republikës së Maqedonisë nuk ëshhtë e autorizuar që të nënshkruaj marrëveshje ndërkombëtare për çështjen e emrit, dhe nga këto të nevoja që kryeministri Zaev publikisht duhet që të sqaroj "kreativitetin" e tij në procesin e bisedimeve dhe qëllimin që të nënshkruaj marrëveshje ndërkombëtare me kryeministrin Cipras.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.05.2018, 12:16  | D.J. | 701 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | D.J. | 5.741 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.