Qeveria nuk mund të nënshkruaj marrëveshje ndërkombëtare, Zaev të sqaroj "kreativitetin e tij"
maqedonia
Qeveria nuk mund të nënshkruaj marrëveshje ndërkombëtare, Zaev të sqaroj "kreativitetin e tij"

Qeveria nuk mund të nënshkruaj marrëveshje ndërkombëtare, Zaev të sqaroj "kreativitetin e tij"

Shkup, 16 maj - Në prag të vizitës së nesërme të kryeministrit Zoran Zaev dhe aty grek Aleksej Cipras në vend se të përsëritjes së sërishme të kërkesave për takim liderësh, VMRO-DPMNE-Fraksioni demokratik i profesorit Jove Keknovski vlerëson se në vend të takimit të liderëve, urgjentisht të thirret Komisioni për politik të jashtme i Parlamentit të Republikës së Maqedonisë, në të cilin ministri i Punëve të Jashtme  do t'i informojë përfaqësuesit e shtëpisë më të lartë ligjvënëse në vend për ecurin e bisedimeve me fqijun jugor.

"Dua ta informojë opinionin se në pajtueshmëri me nenin 91  të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë, Ligjit për Qevrri, Ligjit për punë te jashtme dhe ligjit për nënshkrimin e marrëveshjeve ndërkombëtare, Qeveria e Republikës së Maqedonisë nuk ëshhtë e autorizuar që të nënshkruaj marrëveshje ndërkombëtare për çështjen e emrit, dhe nga këto të nevoja që kryeministri Zaev publikisht duhet që të sqaroj "kreativitetin" e tij në procesin e bisedimeve dhe qëllimin që të nënshkruaj marrëveshje ndërkombëtare me kryeministrin Cipras.

© ZHURNAL 16.05.2018, 12:16 | D.J. | 813 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."