ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
Hahn: Mund të arrihet zgjidhje për emrin, por rëndësi ka edhe kualiteti i marrëveshjes

Eurokomesari për zgjerim, Johanes Hahn në një intervistë për gazetën greke "Ta nea", shprehu bindje se mund të

Shkup, 16 maj - Eurokomesari për zgjerim, Johanes Hahn në një intervistë për gazetën greke "Ta nea", shprehu bindje se mund të arrihet zgjidhje për emrin dhe vlerson se në Sofje nuk do të jetë vendimtare për atë se a do të ketë zgjidhje, por me rëndësi sipas Hahn në këtë proces është edhe kualiteti i marrëveshjes, transmeton Zhurnal.

"Duke pasur parasysh përpjekjet e të dyja palëve me ndërmjetësim të përfaqësuesit e Kombeve të Bashkuara, Methju Nimic, jam i bindur se mund të gindet zgjidhje. A do të ndodh kjo në Sofje nuk është pikë vendimtare, ajo që është me rëndësi është kualiteti i marrëveshjes. Me rëndësi të madhe është vendosshmëria e dy liderëve të arrijnë kompromis që është i pranueshëm për të dyja palët. Zgjidhja nuk është e mirë vetëm për IRJM por edhe për tërë rajonin", thotë Hahn në intervistën për "Ta Nea".

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.05.2018, 10:10  | Xh.I. | 1,119 i lexuar

 

 

 

Në gjykimin për "27 prillin" të pranishëm avokatët e të akuzuarve dhe avokatët me detyrë zyrtare

Shkup, 17 tetor - Pa pjesëmarrjen e opinionit sot në ndërtesën e re të Gjykatës Penale vazhdoi seanca gjyqësore për ngjarjet e 27 prillit vitin e kaluar në Kuvendin e RM-së me dëshmimin e dëshmitarit të rrezikuar C1.

Në sallën gjyqësore janë të pranishëm të akuzuarit, avokatët e të akuzuarve dhe avokatët e detyrës zyrtare të cilët dje i emëroi Gjykata pas braktisjes së seancës të mbrojtjes së të akuzuarve të cilët ankoheshin se nuk kanë kushte për punë.

Në seancën e djeshme e cila filloi në ndërtesën e re të Gjykatës Penale, opinioni ishte i përjashtuar, ndërsa për arsye teknike gjykimi u transferua në objektin e vjetër të gjykatës. Për shkak të debatit midis këshillit gjyqësor dhe avokatëve mbrojtja u dënua me nga 1.000 euro.

Në bankën e të akuzuarve në gjykatë janë Luben Arnaudov, Sasho Vasilevski, Kërsto Mukoski, Lupço Dimovski, Johan Tarçullovski, Mitko Çavkov, Mitko Peshovski, Dushko Llazarov, Goran Joshevski - Levi Oliver Popovski, Oliver Radullov, Sasho Markovski, Munir Pepiq, Abdulfeta Alimi, Elena Docevska - Bozhinovska, Ivan Cvetanovski Boris Damovski, Bogdan Ilievski - Betmen, Vllado Jovanovski, Igor Durllovski, Stefan Mlladenovski, Mihail Mlladenovski, Zakariе Simovski, Mlladen Dodevski, Jane Çento, Goranço Angellovski, Igor Jug, Ilia Sllaveski, Vllatko Trajkov, Viliam Mihajllovski, Nikolla Mitrevski - Koljo , Aleksandar Vasilevski - Ninxha dhe Mitre Pitropovski. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 12:12  | Xh.I. | 351 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.