Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
Pure hithrash
PURE-HITHRASH-750x439.jpg

Përbëresit

1/2 kg hithra të njoma,

1/2 lit qumësht,

1 qepë,

1 lugë miell,

1 lugë gjalpë ose vaj ulliri,

kripë,

moskat,

2 thelpinj hudhre.

Udhëzime

Hithrat pastrohen, lahen, përvëlohen dhe priten imët.

Zihen gjysmë të mbuluara 10 minuta.

Në yndyrë të nxehtë fërgohet qepa e kaluar në rende.

Shtohet mielli dhe fërgohet 3-4 minuta gjersa të ndërrojë ngjyrën.

Hidhen hudhrat e prera imët dhe, sa të lëshojnë aromën për 2-3 sekonda, hidhet qumështi duke e përzier vazhdimisht.

Pasi të trashet pak, shtohen hithrat, kripa, piperi, arrë moskati dhe e mbuluar me kapak zihet gjersa të trashet.Pureja e nxehtë servohet me çdo lloj mishi të pjekur, të zier, të skuqur, kurse, në munges të mishit, me vezë të ziera surbull.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.04.2018, 12:56  | Z.H. | 863 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.