Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
Rollatë e mbushur dhe patate
1-70-750x439.jpg

Nëse keni dëshirë t’i largoheni rutinës në kuzhinë, përgatisni këtë recetë super të shijshme dhe konsumoni një vakt të plotë dhe të ushqyeshëm…

 

Përbërësit:

 

600 gr mish i grirë

 

200 ml krem kuzhine

 

4 vezë

 

2 qepë

 

2 lugë gjelle miell

 

1 spec (i kuq/tjetër)

 

Patate

 

Vaj

 

Kripë

 

Vegetë

 

Përgatitja:

 

Fillimisht vendosni vezët të ziejnë për disa minuta.

 

Shtoni mishin e grirë në një enë të madhe.

 

Njërën qepë prijeni imët dhe shtojini në enën ku keni hedhur mishin. Hidhni më pas në të edhe miellin, specin e grirë, vegetën dhe kripën. Përzijini ngadalë të gjithë përbërësit.

 

Transferojeni masën e përgatitur në një copë letër alumini, duke e hapur me lugë. Mbi të rendisni vezët e ziera.

 

Mblidheni letrën e aluminit duke krijuar kështu një rollatë.

 

Lyeni me vaj enën e pjekjes dhe vendoseni rollatën e formuar pasi i keni larguar letrën e aluminit.

 

Ndërkohë qëroni qepën e mbetur dhe patatet.

 

Prejini në copa mesatare dhe rregullojini në tavën e pjekjes rreth e përqark rollatës. Vendoseni tavën e përgatitur me rollatë dhe patate në furrë.

 

Lëreni të piqet për rreth 30 minuta në temperaturën 220 gradë.

 

Pas kësaj, largojeni nga furra, hidhini sipër kremin e kuzhinës dhe rikthejeni sërish në furrë edhe për disa minuta të tjera.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 10.04.2018, 12:56  | Z.H. | 960 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.