ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Bota
Ja çfarë bën nënkryetari i Mekës për Mohamed Salah

Kjo dhuratë është nderim për yllin egjiptian i cili njohet për moralin e tij të lartë dhe karakterin e tij prej bamirësi. Kjo dhuratë është gjithashtu mirënjohje për kontributin e tij si ambasador i tolerancës fetare, dhe se ka shërbyer si model pozitiv për muslimanët e

mohamed.salah_.jpg
Kjo dhuratë është nderim për yllin egjiptian i cili njohet për moralin e tij të lartë dhe karakterin e tij prej bamirësi. Kjo dhuratë është gjithashtu mirënjohje për kontributin e tij si ambasador i tolerancës fetare, dhe se ka shërbyer si model pozitiv për muslimanët e Britanisë. Ne jemi shumë krenar me të,” tha Al Rooqi…”

 

Yllit musliman të Liverpulit, Mohamed Salah, iu është ofruar një parcelë tokë në qytetin e shenjtë të Mekës, si shpërblim për lojën e tij të mrekullueshme.

Nënkryetari i Mekes, Fahad Al Rooqi tha se do t’ia ofroj një shpërblim të tillë egjiptianit, duke thënë se janë disa mënyra se si ai mund ta shfrytëzoj tokën.

“E gjitha varet nga lojtari dhe nga rregullativat. Në rast se puna ia lejon të posedoj tokë në Meke, ai mund ta mbajë. Ai poashtu mund të ndërtoj xhami aty, apo të hapë fondacion bamirësie, apo mund ta shesë tokën dhe ti mbajë të hollat,” tha Al Rooqi.

“Kjo dhuratë është nderim për yllin egjiptian i cili njohet për moralin e tij të lartë dhe karakterin e tij prej bamirësi. Kjo dhuratë është gjithashtu mirënjohje për kontributin e tij si ambasador i tolerancës fetare, dhe se ka shërbyer si model pozitiv për muslimanët e Britanisë. Ne jemi shumë krenar me të,” tha Al Rooqi.

Salah është bërë hero komëbtar dhe ka marrë edhe famë nderkombëtare sajë lojës së tij të jashtëzakoshme dhe bujarisë së tij.

Ai ka kalur të gjitha parashikimet kur e mbylli sezonin me 41 gola në 46 paraqitje sa i kishte në Premierë Ligë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 24.04.2018, 23:44  | T.E. | 12,888 i lexuar

 

 

 

Dimitrov: Bisedimet për momentet kontestuese të historisë do të jenë të tensionuara, por presim rezultate

Sofje, 17 tetor  - Bisedimet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë për momentet kontestuese nga historia e përbashkët do të jenë të tensionuara, por presim të arrijmë rezultate, ka deklaruar profesori Angel Dimitrov i cili është kryetar i palës bullgare të Komisionit të përbashkët të ekspertëve për çështje historike dhe arsimore me Maqedoninë.

"Puna do të jetë tensionuese dhe nuk do të zhvillohet shpejtë siç duam, por me pritje se do të arrijmë rezultate. Nuk ka pretendime të mëdha nga ana e kolegëve nga Shkupi, vërejtjet tona janë të shumëfishta, por ka të ndërtuara pozicione që në diskutimin shkencor nuk ndryshohen lehtë", ka thënë për fillimin e bisedimeve Dimitrov i cili është historian dhe ish ambasador i Bullgarisë në Shkup.

Komisioni ka filluar me shqyrtimin e librave për arsimin fillor.

"Këto libra e shqyrtojnë historinë nga antika deri në atë mesjetar. Vërejtjet tona ishin të koncentruar mbi mesjetën ku krijohet lidhja e shtetit bullgar me territorin gjeografik të Maqedonisë. Ndryshimi është kompleks, i kontrollova edhe librat për gjimnaz dhe për kohën e re do të kemi punë edhe më serioze", ka thënë Dimitrov në deklaratën për BTV.

Sipas tij, edhe krahas ndarjeve ka edhe tema për të cilat ka konsensus. Ai si shembull e ka paraqitur Marrëveshjen për fqinjësi të mirë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë, që siç thotë, "veçmë ka dhënë rezultate".

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 11:35  | T.E. | 519 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.