ISH PRESIDENTI I KËSHILLIT EUROPIAN Rompoj: Ballkani perëndimor rrezikohet nga lufta
maqedonia
Ish presidenti i Këshillit Europian Rompoj: Ballkani perëndimor rrezikohet nga lufta

Ish presidenti i Këshillit Europian Rompoj: Ballkani perëndimor rrezikohet nga lufta

Bruksel, 22 prill - Pas deklaratës së Presidentit të Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker se Ballkani Perëndimor duhet integruar në BE që të shmanget përsëritja e viteve të 90-ta, Ish Presidenti i Këshillit Evropian, Herman Van Rompoj nuk përjashton mundësinë e përsëritjes së luftërave civile, për aq gjatë sa ky rajon mbetet jashtë BE-së.

“BE-ja është projekt i paqes dhe derisa shtetet e Ish Jugosllavisë të bëhen pjesë e familjes evropiane, në një mënyrë ose tjetër, disa si anëtare, të tjerat përmes marrëveshjeve miqësore, në ato vende mund që sërish të shpërthejë luftë qytetare.”- ka theksuar Rompoj për televizionin, France 24.

© ZHURNAL 22.04.2018, 16:21 | T.E. | 5,160 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."