Ekspertët: Zaev përgatit terrenin për dështim eventual
maqedonia
Ekspertët: Zaev përgatit terrenin për dështim eventual

Ekspertët: Zaev përgatit terrenin për dështim eventual

Shkup, 22 prill - Deklarata e kryeministrit Zoran Zaev se nuk do të jetë fundi i botës nëse nuk arrihet marrëveshje për emrin, për analistët është sinjal se ky i fundit po përgatit qytetarët për mos anëtarësimin e vendit në NATO në samitin e radhës. Sipas ish ambasadorit, Risto Nikovski, kryeministri pranoi se optimizmi i deritanishëm ishte joreal dhe se tani procesi ka ngecur në pikat më problematike.

Absolutisht ai paralajmëron, faktikisht pranon se negociatat kanë ngecur dhe se është e pamundur zgjidhja. Mendoj se kjo është esenca e deklaratës së tij. Edhe më parë kishte konstatime të ngjashme, por këtë herë kjo është më e fuqishme, më reale. Të gjithë që e ndjekim problemin dhe negociatat jemi dëshmitarë se kanë ngecur dhe se tani është në pyetje se si të dilet nga premtimet, nga ajo eufori joreale që ishte vendosur në Maqedoni – deklaroi Risto Nikovski, Ish ambasador.

Ambasadori polak, Jacek Multanovski theksoi se pavarësisht përpjekjeve nga qarqe të ndryshme për ta penguar procesin, për Perëndimin zgjidhja e kontestit është shumë e rëndësishme.

Ajo që po ndodh tani në marrëdhëniet mes Republikës së Maqedonisë dhe Greqisë, është jashtëzakonisht e rëndësishme të zhvillohet për stabilitetin e ardhshëm të vendit dhe rajonit. Kuptoj se jo të gjitha vendet anëtare të NATO-s janë të interesuara të thonë “Maqedoni” dhe janë bërë disa përpjekje për ta ndalë këtë proces, por kjo dritare e mundësisë që e shohim tani për zgjidhjen e çështjes së emrit është e rëndësishme dhe nga kjo duhet të përfitojë Perëndimi, BE-ja dhe NATO-ja – u shpreh Jacek Multanovski, Ambasador i Polonisë.

Javën e ardhshme në Vjenë do të mbahet raundi i radhës i negociatave mes kryediplomatëve, Nikolla Dimitrov e Nikos Kocijas dhe ndërmjetësit të OKB-së, Metju Nimic.

© ZHURNAL 22.04.2018, 15:36 | T.E. | 8,123 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."