ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Auto
Hipermakina elektrike Pininfarina, nga zero deri në 100 kilometra në orë arrin për dy sekonda (Foto)

Konfirmohet zyrtarisht se hipermakina elektrike nga Pininfarina, do të prezantohet më 2020 Shtëpia italiane e dizajneve Pininfarina, së shpejti prezantohet në Beijing Auto Show me dy koncepte, transmeton Telegrafi. Në bashkëpunim me Hybrid Kinetic Group, sedani H500 do

Hipermakina-foto-2.jpg

Konfirmohet zyrtarisht se hipermakina elektrike nga Pininfarina, do të prezantohet më 2020

Shtëpia italiane e dizajneve Pininfarina, së shpejti prezantohet në Beijing Auto Show me dy koncepte, transmeton Telegrafi. Në bashkëpunim me Hybrid Kinetic Group, sedani H500 do të merr formën e një makine krejtësisht elektrike për të konkurruar me BMW 3 Series, teksa K350 do të jetë një SUV elektrik me katër ulëse. Më parë ishte raportuar se Pininfarina do të prodhojë makina elektrike, ndërsa tani është zyrtare se në bashkëpunim me Mahindra, do të prodhojë EV luksozë nga kompania e quajtur Automobili Pininfarina.

 

Me bazë në Evropë, kjo kompani do të sjellë “teknologji të lartë, performansë ekstreme dhe mundësi të lëvizjes me bazë elektrike, për të gjithë konsumatorët në mbarë botën”. Bashkëpunimit do t’i ofrojë ndihmë edhe Michael Perschke nga Audi India, si dhe do të shërbehen me pjesët më të mira nga Formula E. Makina e parë nga këta bashkëpunëtorë, pritet që të lansohet brenda dy vitesh. Pritet që shpejtësinë nga zero deri në 100 kilometra në orë ta arrijë për dy sekonda, duke e vënë kështu në të njëjtën ligë me Tesla Roadster.

 

“Është vërtetë një hipermakinë elektrike” ka thënë Perschke, duke shtuar se mund të lëvizë deri në 500 kilometra, me një mbushje të vetme. Çmimet për këtë makinë, pritet të fillojnë nga rreth dy milionë euro. Më të gjitha këto veçori, ky model nga Pininfarina pritet të jetë në garë edhe me Bugatti Chiron me motor elektrik. /Telegrafi/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.04.2018, 10:23  | Z.H. | 775 i lexuar

 

 

 

Vazhdojnë ditët me diell

Shkup, 17 tetor - Instituti Hidrometeorologjik njofton se moti në vend vazhdon të jetë i ngjashëm edhe ditën e nesërme.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 22-23 gradë Celsius. Shtypja atmosferike mbetet mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme kryesisht në pjesën e dytë të ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.10.2018, 23:24  | Z.H. | 5.823 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.