Jazbec: Është normale që Maqedonia ta pret rekomandimin për BE-në
maqedonia
Jazbec: Është normale që Maqedonia ta pret rekomandimin për BE-në

Jazbec: Është normale që Maqedonia ta pret rekomandimin për BE-në

Shkup, 16 prill - Ambasadori i Republikës së Sllovenisë në Maqedoni, Milan Jazbec në kuadër të vizitës në Shtip e shfaqi optimizmin e tijë se Maqedonia do të marrë rekomandimin për antarësimin në BE, edhe pse ende duhet të punohet në reformat.

“Unë e shikoj në atë se çka ka punuar Qeveria këto mujtë e fundit, me intezitet të shpejtë, është shumë normale që të presim rekomandim, por edhe për njohjen e datës se kur Maqedonia do të marrë statusin e kandidatit për BE dhe sa kohë do të presin për fillimin e bisedimeve. Aq sa di unë mundet të jemi optimist, nuk kamë informacione, por da ta kuptojmë shpejtë”, tha Jazbec.

Ai tha se administrat nuk duhet të dëshprohet për pritjen e gjatë të rekomandimitt, por duhet të motivohen të punojnë në zgjidhjen e problemeve të ndryshme të qytetarëve. Kur erdha në Maqedoni nuk e dinja se Shkupi dhe Tetova ishin njëra nga qytetet më të ndotura. 

© ZHURNAL 16.04.2018, 16:42 | D.J. | 819 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."