Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
Janë pranuar 10 amendamente të VMRO-DPMNE-së
kuvend_8.jpg

Shkup, 16 prill  – Ministria e Drejtësisë dhe grupi punues i LSDM-së kanë pranuar një pjesë të propozimeve të VMRO-DPMNE-së opozitare lidhur me përgjegjësinë disiplinore për gjykatësit dhe votimin në Këshillin gjyqësor. Në bazë të kësaj marrëveshje sot në Komisionin kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive janë pranuar shtatë amendamente nga 14 të propozuara për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për gjykatat dhe tetë për Ligjin për Këshill gjyqësor. Këto ligje Kuvendi do t’i votojë javën e ardhshme.

Zëvendësministri i Drejtësisë, Oliver Ristovski tha se janë pranuar katër-pesë parashtresa nga gjithë seti që e ka propozuar VMRO-DPMNE lidhur me përgjegjësinë disiplinore të gjykatësve, që do të futet në Ligjin për gjykatësit. Ky ligj, sipas Ristovskit, do të dërgohet deri te Komisioni i Venecies, ndërsa është pjesë e 3-6-9+ ligjit reformues,  kurse del edhe nga Raporti i Pribesë.

Ristovski paralajmëron se reformat në gjyqësi do të vazhdojnë.

Amendamentet në seancën e Komisionit për sistem politik janë miratuar pa diskutim, përveç dy amendamenteve kyçe, që janë elaboruar nga Panço Minov. Rriten bazat për shkarkim të gjykatësve. Mes tjerash precizohet se ata duhet t’i zbatojnë aktvendimet e Gjykatës evropiane për të drejta të njeriut dhe nëse zbulon informacione të besueshme për rastet që i zhvillojnë.

Opozita ka propozuar edhe një bazë për shqiptim të masës disiplinore edhe atë nga aspekti i mbrojtjes së të drejtave të qytetarëve dhe personave juridik në procedurat gjyqësore, e kjo është kur gjykatësi pa arsye të justifikueshme nuk cakton seancë me kohë, respektivisht kryen zvarritje të procedurës gjyqësore. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 16:33  | D.J. | 1,409 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.