Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
Maqedonia druan nga vala e re e migrantëve nga Siria
145698712.jpg

Shkup, 16 prill - Organizatat joqeveritare ne Maqedoni, të cilat në fokus kanë ndihmën e migrantëve, thonë se në terren nuk vërehet ndonjë fluks më i madh i migrantëve, pas zhvillimeve të fundit në Siri, shkruan Rel, transmeton Zhurnal.

“Zhvillimet e fundit në Siri nuk kanë rritur fluksin e migrantëve në kufirin me Maqedoninë. Tani për tani intensiteti mbetet i njëjtë”, thotë Mersiha Smailloviq nga organizata joqeveritare Legis.

Ndërkaq, ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska thotë se pas zhvillimeve të fundit në Siri, Maqedonia si shtet është përgatitur për rritjen e fluksit të migrantëve drejt kufijve të saj.

“Kjo që po ndodh mijëra kilometra larg nesh, në Siri, do të ndikojë edhe ndaj Maqedonisë, me rritjen e presionit të migrantëve, megjithatë edhe në situatën globale, në botë, e cila nuk është në interes të shteteve të vogla. Si shtet po përgatitemi edhe për rritjen e presionit të migrantëve drejtë kufijve”, thotë Shekerinska.

“Është e qartë se ka presion në kufirin jugor të Maqedonisë. Ky presion nuk është i theksuar siç ishte gjatë vitit 2015, por për vet faktin se kohë më parë kishim rreth 100 migrantë të cilët tentuan që ilegalisht ta kalojnë kufirin, të cilët fatmirësisht u kapën dhe u kthyen prapa, është tregues i qartë se Maqedonia si shtet dhe rajoni në përgjithësi, duhet të mësohen se kjo do të zgjatë”, tha tutje ministrja Shekerinska.

Përderisa, Mersiha Smailoviq nga organizata joqeveritare Legis pë Radion Evropa e Lirë thotë se autoritetet maqedonase e kanë mbyllur hermetikisht kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Kështu që migrantët nga viset e prekura nga lufta në Siri, por edhe vendet e tjera të Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut zgjedhin rrugën më të gjatë, atë që kalon pëmes Greqisë, Shqipërisë, Malit të Zi, Bosnjë dhe Hercegovinës për të dalë në shtet e Bashkimit Evropian, si Kroacia e Sllovenia, me qëllim që të arrijnë në shtetet që i kanë për cak, siç është Gjermania apo shtetet skandinave.

“Gjatë qëndrimit në Bosnje, në pyetjen tonë si kanë arritur deri në këtë vend na thanë se kanë shfrytëzuar Greqinë, Shqipërinë dhe Malin e Zi, sepse në këto vende kufiri është më lehtë i depërtueshëm, megjithëse numri i migrantëve që marrin këtë rrugë gjithnjë e më shumë është më i vogël, sepse ata tanimë e kanë të qartë se pothuajse është e pamundur të arrijnë në Gjermani, vend ky që e kanë si qëllim”, thotë Smailloviq.

Ndryshe, organizatat që kanë në fokus ndihmën ndaj migrantëve njoftojnë se në Maqedoni në dy qendrat për vendosjen e migrantëve, atë në Gjevgjeli që gjendet afër kufirit me Greqinë dhe Tabanovc afër kufirit me Serbinë, ndodhen vetëm 30 migrantë nga vendet e prekura nga lufta si Siria, Afganistani dhe Iraku dhe të njëtit kanë shprehur dëshirë që sa më parë të kthehen në vendin e tyre të origjinës.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 16:24  | D.J. | 547 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.