Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
Integrimi, Borisov në Kosovë: Zgjidhni mosmarrëveshjet me Serbinë
auto_b115238776131523877676.jpg

Prishtinë, 16 prill - Kryeministri i Bullgarisë Boyko Borissov tha sot në Prishtinë se Kosova dhe Serbia duhet t’i zgjidhin mosmarrëveshjet që kanë ndërmjet vete. Në një konferencë të përbashkët me presidentin e Kosovës, Borissov deklaroi se këto dy shtete duhet njëherë e mirë që të zgjidhin të gjitha mosmarrëveshjet që kanë pasur të kaluarën.

Sipas tij, kur të përfundojë kjo edhe Bashkimi Europian do e shohë Kosovën me një sy tjetër.

“Shpresoj edhe te kolegu im Vuçiç të vazhdojë dialogu me Serbinë. Ne në BE duam që të kemi shtete pa probleme, shtete të cilat elita e tyre politike të mund të vazhdojë jetën pa luftë dhe keni një barrë të rëndë, por me presidentin Thaçi do t’ia dilni. Nuk duhet të kthehemi në të kaluarën që ka qenë një periudhë e tmerrshme”, tha Borissov.

Ndërsa presidenti Hashim Thaçi tha se Bashkimi Europian do të jetë i plotë kur Kosova dhe shtetet e Europës Juglindore të jenë pjesë të NATO-s.

“Diskutuam për rrugën europiane të Kosovës dhe për marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve. Sa i përket politikës së zgjerimit të Bashkimit Evropian dhe rrugës së integrimit europian të vendit tonë  jemi të një mendimi që kjo është rruga e vetme si për ne ashtu edhe për BE-në. Pra Kosova të jetë pjesë e NATO-s  dhe BE-së.

Ishte konstatim i dyanshëm  se BE do të jetë e plotë kur Kosova dhe Europa Juglindore të jetë pjesë e saj. Kjo nënkupton paqe, stabilitetit dhe mirëqenie të gjithmbarshme”, tha Thaçi.

Presidenti i Kosovës në takimin që ka pasur me kryeministrin bullgar nuk ka lënë pa folur edhe për Samitin e Sofjes që do të mbahet muajin që vjen. Sipas presidentit Thaçi, Samiti i Sofjes është mundësi unike mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

 (gazeta-Shqip.com)

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 15:56  | Xh.I. | 396 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.