Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
Arabia Saudite dhuron 200 milionë dollarë për Kudsin
thumbs_b_c_6a373463dafa3793f6349e5042284632-480x270_1.jpg

Mbreti saudit, Salman bin Abdulaziz, është shprehur se Arabia Saudite ka dhuruar gjithsej 200 milionë dollarë për nevojat e agjencisë që vepron në Kuds, raporton Anadolu Agency (AA).

Në fjalimin e Samitit të 29-të të liderëve të Ligës Arabe në Dhahran, mbreti Salman tha se 150 milionë dollarë janë dhuruar për Vakëfin Islam të Kudsit, ndërsa 50 milionë shtesë për agjencinë e Kombeve të Bashkuara UNRWA.

“Palestina dhe populli i saj janë në zemrat e të gjithë arabëve dhe muslimanëve”, tha mbreti Salman duke shtuar se Samiti që mblodhi liderët e 16 vendeve arabe për atë shkak edhe quhet në mënyrë simbolike Samiti i Kudsit.

Samiti mbahet pasi SHBA-të, Franca dhe Britania e Madhe kryen sulme në Siri si kundërpërgjigje e përdorimit të armëve kimike në masakrën ndaj civilëve në Duma.

Lufta në Siri është edhe një nga temat kryesore të Samtit arab, ndërsa në rend dite është edhe kriza në Lindjen e Mesme, në Jemen dhe Libi dhe përzierja iraniane në çështjet e brendshme të vendeve arabe.

Ndonëse sekretari i përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Abu Al-Ghait, dërgoi ftesë, në Samit nuk shkoi emiri i Katarit, Sheikh Temim bin Hamad Al Sani.

Gjiri është një krizë të thellë diplomatike mes Katarit dhe disa vendeve arabe, por në pajtim me paralajmërimet e hershme kriza nuk do të jetë në rend dite të Samitit të sotëm.

Në Samit po ashtu marrin pjesë edhe komisionerja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe i dërguari i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Staffan de Mistura.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 12:28  | Xh.I. | 1,077 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.