Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
Në QKUK do të kursehen gjysmë milioni euro në vit nga efiçenca e energjisë
qkuk_1523870881-5182506.jpg

Prishtinë, 16 prill - Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka thënë se Qeveria e Kosovës së bashku me Bankën Botërore janë duke investuar në 12 objekte, prej tyre nëntë janë spitalore dhe tri janë universitare, dhe deri në fund të vitit do të përfundojnë 50 projekte që do të ndihmojnë në kursimin e energjisë elektrike.

Këto komente ministri Lluka i bëri gjatë ceremonisë së inaugurimit të projektit të Kosovës për efiçiencë të Energjisë dhe Energji të Ripërtërirë në klinikën Stomatologjisë në QKUK.

Ai pret që të përurohen edhe 20 projekte të tjera deri në shtator të këtij vit.
Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili me këtë rast tha se në kuadër të reformave në shëndetësi, është edhe reduktimi i shpenzimeve nëpër institucione shëndetësore.

 Drejtori i Shërbimit Klinik Universitar dhe Spitalor të Kosovës, Basri Sejdiu ka thënë se ky projekt është një ndihmesë e madhe pasi ato kursime do të shpërndahen për shërbime të pacientëve.

Drejtori i BB për Kosovë Marco Mantovanelli ka thënë po e mbështesin Qeverinë e Kosovës me një hua prej 31 milionë dollarë, ku qëllimi është kursimi i fondeve publike, që pritet brenda një viti të shkurtohen shpenzimet prej 18 milionë euro në vit, nga të gjitha projektet.

Ndryshe, projekti për Efiçiencë të Energjisë dhe Energji të Ripërtërirë është duke vazhduar me përkrahje të BB edhe në sektor tjerë, nëpër komuna.


 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 12:23  | Xh.I. | 265 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.