Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
E vërteta dhe Zhurnal fitojnë gjyqin ndaj "Posta e Maqedonisë", Kim Mehmeti dhe Xhevdet Pozharës
gjyqi.jpg

Shkup, 16 prill - Agjencia e Lajmeve Zhurnal për ca vite që është si lider në tregun mediatik çdo herë ka pasur mision informimin e drejtë dhe objektiv që opinioni të gjykoj në mënyrë sa më racionale. Për këtë shkak Zhurnal çdoherë që ka hulumtuar institucionet dhe rastet ku ka pasur dyshime për keqpërdorime të mjeteve zyrtare. 

Për këto vite në tregun mediatik Zhurnal ka fituar edhe shumë raste gjyqësore dhe me këtë dëshmohet se stafi i Agjencisë së Lajmeve Zhurnal asnjëherë nuk ka bërë shpifje ndaj ndonjë personi apo institucioni, por vetëm ka hulumtuar raste të dyshimta që opinioni është dashur të jetë në dijeni. Si raste që duam t’i  përmendim është edhe lajmi që kohë më parë patëm publikuar për Postën e Maqedonisë ku në mënyrë integrale publikuam dyshime për keqpërdorimin e mjeteve financiare, gjegjësisht për një projekt mbi 1.5 milion euro.

Për këtë lajm drejtori i kësaj poste Faadis Rexhepi në emër të Postës së Maqedonisë pati dërguar padi për shpifje ndaj Agjencisë së Lajmeve Zhurnal, por të njejtën lëndë e humbi dhe si fitues doli Zhurnal dhe u dëshmua se për atë që pati shkruajt ka pasur të drejtë. 

Edhe me rastin e opinionistit Kim Mehmeti për një artikull që kohë më parë ka shkruar Zhurnal, i njejti person pati paditur Agjencinë tonë, por edhe ky fatin e pati si Fadis Rexhepi, gjegjësisht Gjykata ia hodhi poshtë akuzën ndaj Zhurnal. Për këtë shkak padinë e njejtë e tërhoqi edhe Xhevdet Pozhari kur morri vesh se Kim Mehmeti e kishte humbur lëndën ndaj Agjencisë së Lajmeve Zhurnal.

Së fundmi mjeku shqiptar, anëtar i kryesisë qendrore i PDSH-së Idriz Oranës, i paska mbetur hatri pse Agjencia e Lajmeve Zhurnal publikoi një artikull gjatë ukiendit ku shkruajti se personi në fjalë është emëruar në bordin drejtues së NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”-Shkup dhe për këtë në një status ka reaguar aq ashpër saqë është tmerruar nga e vërteta e lajmit.

Dyshojmë se edhe vet Orana e ka të qartë se çfarë ka shkruar. Ai mes tjerash thotë se me Zhurnalin do të ballafaqohen në Gjykatë, por rastet e lartëpërmendura tregojnë se Orana as nuk ia ka haberin se çfarë thotë, se Zhurnal asnjëherë nuk ka bërë trillime me opinionin dhe për këtë janë edhe lëndët e fituara në organet e jurispodencës.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 12:23  | B.M. | 9,346 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.