Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
Poema dramatike Gjergj Kastrioti Skënderbeu, përmbyll turneun në Europë
Xhevat-Limani-Skenderbeu-711x420.jpg

Aktori i madh Xhevat Limani, themelues dhe drejtues i Teatrit shqiptar në Amerikë ne mars dhe prill të kėtij viti, përmes poemes dramatike të titulluar “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” ngjallli dhe solli Skenderbeun ne Europė. Zoti Limani mbajti turne ne Kalabri dhe Sicili, për ta përmbyllur ate me shumė sukses në Stuttgart të Gjermanisë. Për të përcjellur 63 minuta të përmbushura plot emocione, kishin ardhur personalitete nga bota diplomatike, artistike si dhe shum dashamir të teatrit nga Gjermania, Zvicra dhe Franca. Nga Kosova kishte ardhur zonja Shyhrete Kastrati, drejtoresh e Qendrës kulturore shqiptare për diasporë.

 

Aktori Xhevat Limani me një përvojë të gjatë si aktor, regjisor dhe autor na solli ne vitin e Skenderbeut një kryeveper prej monologjeve të fuqishme dhe tingullit magjik të sopranes Era Hoxha me nje lehtësi dhe mjeshtri të pėrsosur artistike. Dhe e tëra kjo mveshur me nurin e një misioni, një porosie të madhe kombëtare, për rrugëtimin vetëm shqipërisht të kombit shqiptar.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 11:04  | Z.H. | 797 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.