Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
Kanceri nuk e ndal balerinën 9-vjeçare të fitojë 80 tituj (Foto)
C_2_articolo_3134237_upiImagepp.jpg

Kush do ta ndalte Lily Douglas, balerinën 9-vjeçare, kur ajo u diagnostikua me një formë të rrallë dhe agresive të kancerit të kockave dhe kishte fituar tashmë tetëdhjetë tituj në vallëzim?

 

Një vit më vonë, përgjigja është: asgjë dhe askush, madje as sarkoma e Ewing që e goditi atë. Sepse në këto 12 muajt e fundit të operacioneve dhe cikleve të gjata të kimioterapisë balerina trimëreshë është kualifikuar për Kampionatin Evropian të vallëazimit.

 

Historia vjen nga Perth, pranë Edinburg, në Mbretërinë e Bashkuar. “Ajo vallëzonte pesë orë në ditë – thotë nëna e Jane për Daily Mirror – dhe pse u prek nga sëmundjaLily vazhdoi kërcimin.

 

Pas raundit të dytë të kimioterapisë ka marrë pjesë në Glasgoë në një konpeticion ku ka fituar dy trofe. “Ishte emocionuese”, vazhdoi Jane . “Gjithkush kishte lot në sytë e tij dhe gjyqtarët u ngritën për ta përqafuar, ndërsa publiku shpërtheu në ovacione për të kjo dhe ishte një nxitje e pabesueshme.”

Që nga dita kur u diagnostikua me kancer ajo ka fituar edhe 10 tituj të rinj dhe në mars Lily do t’i nënshtrohet ciklit të fundit të kimioterapisë, të 14-in, pas nëntë ndërhyrjeve dhe tejkalimin e shtatë infeksioneve. Ndërkohë ajo është kualifikuar edhe për Kampionatin Evropian.

 

“Në fillim mjekët kanë qenë të shqetësuar për shkak të insistimit të saj për të vazhduar për të kërcyer dhe konkurrimit”, rrëfen nëna – “por pastaj ata e kuptuan se kjo ishte mënyra e saj më e mirë për të luftuar betejën me kancerin”.  “Femuri dhe këmba e majtë do të duhet të operohen, por edhe pse ne jemi larg objektivit, për aq kohë sa Lily vazhdon të kërcejë, ajo mund të kapërcejë çdo gjë”, thekson nëna e saj.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 16:00  | Z.H. | 801 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.