Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënoi median d..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
Kaq orë duhet të flini
sleep-1.jpg

Njerëzit që flenë më pak se tetë orë nuk duhet të habiten nëse e gjejnë veten në ankth apo në gjendje depresive. Mungesa e gjumit lidhet shumë ngushtë me to.

 

Ata që vuajnë nga pagjumësia, janë më të prirur të tërheqin pas vetes mendime negative krahasuar me ata që bëjnë gjumë të rehatshëm.

 

Studimet e fundit, të publikuara në gazetën ‘Terapi të sjelljes’ tregojnë se duke mos fjetur, njerëzit janë më të prirur të fokusohen tek mendimet që i shkaktojnë mërzi, ankth dhe stres.

 

Personat që enë më pak se 8 orë dashur pa dashur ngecin në ideja dhe mendime që nuk i çojnë gjëkundi.  Aktualisht, ekspertët po përpiqen të kuptojnë sa ndikon koha e gjumit tek ç’rregullimet psikologjike dhe si ta përmirësojmë atë për të shmangur diçka të tillë.

 

Një gjumë i qetë dhe i plotë e mban stresin dhe gjendjen depresive larg jush.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.04.2018, 16:38  | Z.H. | 1,042 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.