Bie intensiteti i ndërtimeve në Maqedoni
ekonomi
Bie intensiteti i ndërtimeve në Maqedoni

Bie intensiteti i ndërtimeve në Maqedoni

Shkup, 15 prill - Në shkurt të 2018 janë dhënë 177 leje ndërtimi, që është për 51.2 për qind më pak në krahasim me muajin e njëjtë të vitit 2017, thuhet në raportin e Entit Shtetëror për Statistika.

Sipas lejeve të dhëna për ndërtim, vlera e parashikuar e objekteve shkon 2.319.609 denarë, që është për 63.6 për qind në krahasim me muajin shkurt të vitit 2017. Vlera reduktuar është për shkak të faktit se në periudhën e mëparshme është dhënë një miratim për ndërtimin e një tubacioni për ujë të ngrohtë rajonin e Pellagonisë.

Nga numri i përgjithshëm i lejeve të ndërtimit të lëshuara – 119 (67.2%) u ndanë për ndërtesa të larta, 22 (12.4%) për strukturat e inxhinierisë civile dhe 36 (20.4%) për rikonstruksione.

Nga 177 ndërtesa, 123 (69.5%) janë për persona fizikë, ndërsa 54 (30.5%) investitorë janë subjekte afariste. Në periudhën raportuese është planifikuar ndërtimi i 610 apartamenteve, me sipërfaqe të përgjithshme prej 46.493 m2.

© ZHURNAL 15.04.2018, 12:37 | T.E. | 2,274 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."