Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
Bie intensiteti i ndërtimeve në Maqedoni
largea_ndertime1427615254.jpg

Shkup, 15 prill - Në shkurt të 2018 janë dhënë 177 leje ndërtimi, që është për 51.2 për qind më pak në krahasim me muajin e njëjtë të vitit 2017, thuhet në raportin e Entit Shtetëror për Statistika.

Sipas lejeve të dhëna për ndërtim, vlera e parashikuar e objekteve shkon 2.319.609 denarë, që është për 63.6 për qind në krahasim me muajin shkurt të vitit 2017. Vlera reduktuar është për shkak të faktit se në periudhën e mëparshme është dhënë një miratim për ndërtimin e një tubacioni për ujë të ngrohtë rajonin e Pellagonisë.

Nga numri i përgjithshëm i lejeve të ndërtimit të lëshuara – 119 (67.2%) u ndanë për ndërtesa të larta, 22 (12.4%) për strukturat e inxhinierisë civile dhe 36 (20.4%) për rikonstruksione.

Nga 177 ndërtesa, 123 (69.5%) janë për persona fizikë, ndërsa 54 (30.5%) investitorë janë subjekte afariste. Në periudhën raportuese është planifikuar ndërtimi i 610 apartamenteve, me sipërfaqe të përgjithshme prej 46.493 m2.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.04.2018, 12:37  | T.E. | 638 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.