Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënoi median d..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
Ndahet nga jeta regjisori Millosh Forman
regjisori-cek-millosh-forman-e1523707941319.jpg

Regjisori i madh çek, Millosh Forman, i njohur per filmat e tij, disa nga te cilet kane rrembyer nje sere cmimesh oskar, perfshire te famshmin “ Amadeus“, ndërroi jetë në moshën 86 vjeçare.

E shoqja tha se Forman vdiq në qetësi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i rrethuar gjatë gjithë kohës për familjarëve dhe miqve të vet të ngushtë.

Regjisori me famë botërore u shpërngul në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në periudhën e komunizmit në Çeki, duke pranuar më pas shtetësinë amerikane. i ati i Forman kishte qenë anëtar i një grupi të rezistencës kundër pushtimit.

Të dy prindërit e tij, siç do të tregohej me pas në biografinë e vet zyrtare, vdiqën ne kampet naziste të përqendrimit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Majat e famës Forman do t’i prekte në 1975-sën me “One Flew Over the Cuckoo’s Nest,” . Filmi ku interpretonin Jack Nicholson dhe Louise Fletcher fitoi pesë çmime Oskar, përfshirë atë të regjisë dhe figurës më të mirë, duke u bërë i dyti film në histori që merrte çmime në të pestë kategoritë e Academy Awards.

Për ekspertët, Formani gjente në çdo histori universalen e eksperiencës njerëzore duke i lejuar publikut të gjejë vetveten tek përpjekjet e tij për liri të shprehjes dhe vetëpërcaktim.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.04.2018, 14:23  | T.E. | 542 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.