Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
« INSIDE » Dy kryefamiljare kërkojnë ndihmë, jetojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira
Natë që duhet ta kalojmë me sa më shumë namaz e lutje

Besimtarë të dashur, vëllezër e motra myslimanë. Sonte është Natë e Madhe! E Madhe sepse kështu e përcaktoi vetë Allahu Mëshirëplot, duke shkaktuar një nga mrekullitë më të lavdishme në Fenë Islame.

Në natën e sontme ndodhi Israja dhe Miraxhi, respektivisht, udhëtimi i Pejgamberit tonë, Muhamedit a.s. drejt Xhamisë së Shenjutë në Jeruzalem, ku si imam ua fali sabahun Pejgamberëve dhe, pas kësaj u ngjit përtej shtatë qiejve, nën Pemën e Xhenetit ku qëndroi shumë pranë Allahut Fuqiplotë.

Nga ky udhëtim vertikal, me trup e me shpirtë, Pejgamberi na e solli formën e përjetshme të namazit, një nga shtyllat kryesore të imanit tonë. Vëllezër e motra, ju ftoj që këtë natë ta kalojmë në sa më shumë namaz e lutje.
Na qoftë për hajër kjo Natë e Madhe! Paçi bekimin e Allahut të Gjithëmëshirshëm.

H. Sulejman Rexhepi, Reisul Ulema i BFI në RM

 13.04.2018, 20:17  | T.E. | 3,072 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.