Akademia e Shkencave e Shqipërisë, nderon Ismail Kadarenë
kulture
Akademia e Shkencave e Shqipërisë, nderon Ismail Kadarenë

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, nderon Ismail Kadarenë

Ismail Kadare, një nga zërat më të njohur të letërsisë bashkëkohore shqiptare, është nderuar me një çmim nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë. Shkrimtarit iu dha ky çmim në shenjë mirënjohjeje dhe vlerësimi për karrierën e tij të gjatë krijuese dhe akademike.

 

Mësohet se çmimi i akorduar atij do t’i dorëzohet në një ceremoni solemne në Akademinë e Shkencave, që është paralajmëruar për sot.

 

 

Çmimet e Akademisë së Shkencave:

 

Çmimi i Karrierës: Ismail Kadare

 

Çmimi për studiuesin më të suksesshëm – Grupi i studiuesve rusë: Aleksandar Novik, Denis Ermolin, Maria Morozova, Aleksandra Dugushina, Julia Buçatskaja për veprën “Ekspedita e detit Azov, gjuha e shqiptarëve të Ukrainës”.

 

Çmimi Çabej – Kolec Topalli për “Fjalorin etimologjik të shqipes”.

 

Çmimi Radovicka – Nazim Gruda dhe Andrea Shundi për veprën “Hortikultura”.

© ZHURNAL 13.04.2018, 11:15 | Z.H. | 3,012 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."