Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
maqedonia
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje

Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje

Shkup, 22 mars - Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) janë të interesuara që të dyja palët të shfrytëzojnë  dritaren e mundëssive që tani po hapet, thotë ambasadori i SHBA-ve në Greqi, Xheferi Pajat, në një intervistë për portalin grek "Nëes247", transmeton Zhurnal.

Lidhur me çështjen e emrit, ai zbulon se kjo temë është shumë e rëndësishme dhe pjesë e bisedimve, ndihmës sekretari i shtetit Amerikan, Vas Miçel ka pasur mundësinë në Athinë "të ndajë një pjesë të inmpresioneve të tij nga bisedimet në Shkup".

Pajat thotë se SHBA duan që të bëjnë gjithçka që është e mundur që ti mbështesin angazhimet e të dërguarit të posaçëm të Kombeve të Bashkuara në bisedimet për çështjen e emrit.

"Mënyra më e mirë që ta mbështesim z.Nimic, ta mbështesim këtë diplomaci, është që mos flasim dhe mos shpekulojmë se si po rrjedhin bisedimet, edhe përkundër kësaj dua ta theksojë qëndrimin amerikan për këtë çështje, se tani dritarja e mundësive është e hapur që ky problem të lihet prapa nesh, në mënyrë që është një vendim i mirë për Greqinë, është i mirë edhe për qytetarët e në Shkup, por gjithashtu është i mirë edhe për rajonin", thotë Pajat, transmeton Zhurnal.

© ZHURNAL 22.03.2018, 09:45 | D.J. | 3,110 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."