Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënoi median d..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
134174348.jpg

Shkup, 22 mars - Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) janë të interesuara që të dyja palët të shfrytëzojnë  dritaren e mundëssive që tani po hapet, thotë ambasadori i SHBA-ve në Greqi, Xheferi Pajat, në një intervistë për portalin grek "Nëes247", transmeton Zhurnal.

Lidhur me çështjen e emrit, ai zbulon se kjo temë është shumë e rëndësishme dhe pjesë e bisedimve, ndihmës sekretari i shtetit Amerikan, Vas Miçel ka pasur mundësinë në Athinë "të ndajë një pjesë të inmpresioneve të tij nga bisedimet në Shkup".

Pajat thotë se SHBA duan që të bëjnë gjithçka që është e mundur që ti mbështesin angazhimet e të dërguarit të posaçëm të Kombeve të Bashkuara në bisedimet për çështjen e emrit.

"Mënyra më e mirë që ta mbështesim z.Nimic, ta mbështesim këtë diplomaci, është që mos flasim dhe mos shpekulojmë se si po rrjedhin bisedimet, edhe përkundër kësaj dua ta theksojë qëndrimin amerikan për këtë çështje, se tani dritarja e mundësive është e hapur që ky problem të lihet prapa nesh, në mënyrë që është një vendim i mirë për Greqinë, është i mirë edhe për qytetarët e në Shkup, por gjithashtu është i mirë edhe për rajonin", thotë Pajat, transmeton Zhurnal.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.03.2018, 09:45  | D.J. | 889 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.