Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
Kryeparlamentari Xhaferi: Presidenti ka përgjegjësi kushtetuese që të nënshkruajë ligjin e gjuhëve
dzaf-3-.jpg

Shkup, 22 mars - Presidenti i shtetit ka përgjegjësi kushtetuese që të nënshkruajë ligjin i cili me shumicë të deputetëve është votuar në leximin e dyte, kështu ka thënë kryeparlamentari Xhaferi në intervistën e tij të fundit ku ka folur lidhur me ligjin në fjalë dhe paralajmërimet e Ivanovit se nuk do e nënshkruajë atë.

"Pas leximit të parë presidenti ka të drejtë të vetos suspenzive për leximin e dytë kur do të sigurohet shumica presidenti i vendit është i obliguar të nënshkruajë atë", ka thënë Xhaferi duke u bazuar në nenin 75 të kushtetutës.

:Me ligjin nuk përfitohet binacionalitet dhe dygjuhësi tezë që është propaganduar ata të cilët thonë se me këtë ligj prishet përparimi i shtetit", ka thënë Xhaferi.

"Para se të evidentohen gjithë amandamentet gjithë formalisht edhe me opozitën dhe shumicës i kam thënë se puna do mbarojë kështu sepse nuk ka mundësi që të shqyrtohen të gjithë dhe të bllokohet puna e parlamentit, ky ishte moment historik për shtetin dhe nuk dua që të kthehet imazhi i vjetër i parlamentit", ka shtuar mes tjerave kryeparlamentari.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.03.2018, 20:57  | T.E. | 2,511 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.