BDI thotë se kuvendi e ndali regjistrimin e popullsisë
maqedonia
BDI thotë se kuvendi e ndali regjistrimin e popullsisë

BDI thotë se kuvendi e ndali regjistrimin e popullsisë

Shkup, 22 mars - Prokuroria Speciale Publike (PSP) ka prova të forta me të cilët janë të sigurt se do ta dëshmojnë se ish-pushteti për qëllime politike kanë ndalur regjistrimin e popullsisë në vitin 2011, me çka e kanë dëmtuar buxhetin shtetëror për 3 milion euro, transmeton tv21, shkruan Zhurnal. 

Prej BDI-së thonë që përkrahin të gjithë proceset që do të zbardhin procese të dyshimta, por theksojnë që ka qenë vullneti i lirë i deputeteve që ka ndalur regjistrimin, pasi ka hasur në përplasje dhe probleme të mëdha.

Ndërsa nga BDI thonë se e  përkrahin zbardhjen e të gjitha rasteve nga ana e Prokurorisë Publike Speciale, përfshirë këtu edhe rastin e fundit që PPS-ja e hapi kundër kryetarit të partisë, Ali Ahmeti. Kurse shefi i kabinetit dhe deputeti, Artan Grubi thotë që ka qenë edhe vet anëtar i komisionit për regjistrimin e popullsisë në atë kohë, dhe se vendimin për ndaljen e procesin e ka marrë Kuvendi, kurse deputetët kanë votuar me vullnet të lirë.

© ZHURNAL 22.03.2018, 16:29 | D.J. | 3,594 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."