Para finales? Kotzias në Shkup për çështjen e emrit
maqedonia
Para finales? Kotzias në Shkup për çështjen e emrit

Para finales? Kotzias në Shkup për çështjen e emrit

Shkup, 22 mars - Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias viziton të enjten vendin fqinj, Maqedoninë. Pritet që ai të sjellë me vete një zgjidhje kompromisi për çështjen e emrit, shkruan DW, transmeton Zhurnal.

"Gorna Makedonija" -Maqedonia e Epërme duket të jetë formula magjike, me të cilën do të zgjidhet pas 27 vjetësh konflikti për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Këtë e ka sinjalizuar pala greke në raundin më të ri të negociatave nën ndërmjetësimin e OKB-së. Mediat greke shkruajnë se ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias do të përpiqet për këtë kompromis të enjten në Shkup.

Pala greke kërkon që nocioni sllav të mos përkthehet. Po pse? Për Spiros Danellis, deputet i partisë social-liberale To Potami në bisedë me Deutsche Wellen e kritikon këtë si "një shenjë tjetër të mendimit iracional, që është tipike për mënyrën e perceptimit nga ana jonë të grindjes për emrin." Ai thotë se nuk e kupton këtë lloj të menduari. "Nëse formula e kompromisit "Gorna Makedonija pranohet nga të dyja palët dhe kontribuon që të zgjidhet çështja e emrit, atëherë sigurisht që varianti duhet të merret."

Por mbetet me pikëpyetje, nëse Maqedonia bie në ujdi me emrin Maqedonia e Epërme. Edhe nëse ajo bie dakord, konflikti nuk zgjidhet menjëherë. Jorgos Tzogopoulos, docent për marrëdhëniet ndërkombëtare në Universitetin e Trakisë thotë se më e rëndësishme se ndërmjetësimi i OKB-së është që vendi fqinj të sanksionojë me kushtetutë emrin e ri të shtetit. Kushtetuta përveç kësaj do ndryshuar edhe në atë mënyrë që të përjashtohen pretendimet territoriale ndaj Greqisë, thotë eksperti.

Kërcënime kundër ministrit të Jashtëm

Sipas palës greke ka arsye historike për këtë frikë. Maqedonia  një ditë mund të ngrejë pretendime ndaj provincës greke me të njëjtin emër dhe kryeqytetit të saj Selanik. Kjo është arsyeja, pse Greqia nuk e ka njohur vendin fqinj me emrin kushtetues, Republika e Maqedonisë, por me emrin FYROM, Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë. Që nga viti 1991 zhvillohen bisedime për çështjen e emrit. Greqia kundërshtonte një kohë të gjatë çfarëdolloj përdorimi të nocionit "Maqedoni" në emrin e vendit fqinj. Por ndërkohë që sinjalizohet gatishmëri për kompromis, opinioni publik grek nuk e mbështet i gjithi këtë gatishmëri. Në një sondazh të fundit të televizionit Alpha, 60% e të anketuarve u shprehën, se janë kundër përdorimit të nocionit "Maqedoni" në emrin e shtetit fqinj. Por 67% dëshirojnë që negociatat të vazhdojnë.

Kundërshtimet kanë mbetur në nivelin e protestave, por në fillim të shkurtit ministri i Jashtëm grek, Kotzias mori një letër ku shkruhej se janë gati "tre plumba për atë dhe familjen e tij". Edhe deputeti Danellis ka marrë kërcënime, pasi u shpreh hapur për një kompromis për çështjen e emrit. Danellis mendon, se politikanët e moderuar nga të dyja anët duhet të shfrytëzojnë këtë moment. "Nëse edhe Zoran Zaev arrin të bëjë një kompromis tek njerëzit e tij, gjë që nuk është e lehtë, atëherë do të kemi një zgjidhje për çështjen e emrit që para verës."

Kotzias duhet të mbarojë punë

Sipas zëdhënësit të qeverisë greke, Dimitris Tzanakopoulos, ministri i Jashtëm grek, Kotzias ka një paketë të kompletuar kompromisi "në pajtim me pozicionet e qarta të negociimit të qeverisë greke". Këto propozime i bisedon Kotzias në Shkup të enjten. Mediat greke raportojnë, se pala tjetër i ka formuluar propozimet e saj për zgjidhjen e konfliktit. Më së voni më 30 Mars, ndërmjetësuesi Mathew Nimetz do të thërrasë në Vjenë një raund të ri bisedimesh për çështjen e emrit.

© ZHURNAL 22.03.2018, 16:24 | D.J. | 3,804 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."