Revoltohet diaspora shqiptare, ministri Edmond Ademi kujdeset vetëm për diasporën maq..
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënoi median d..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
LSDm-BDI.jpg

Shkup, 21 mars - Midis partnerëve të koalicionit qeveritar LSDM dhe BDI ka një marrëveshje me të cilën puna e ligjit të gjuhëve nuk ka marrë fund. Siç mëson Zhurnal, sipas kësaj marrëveshje partnerët e koalicionit LSDM dhe BDI, zotohen që të gjitha rekomandimet të cilët do të vijnë nga vlerësimi që do ti bëhet ligjit të gjuhëve do të implementohen në ligj.

Zhurnal mëson se ligji do të dorëzohet për vlerësim në komisionin e Venedikut pasi të jetë shpallur në Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë.

"Ligji do të dorëzohet në komisionin e Venedikut pasi që të jetë shpallur në Gazetën Zyrtare. Ka një marrëveshje midis partnerëve të koalicionit që të gjitha rekomandimet dhe vërejtjet që do të vijnë nga komisioni i Venedikut të implementohen në ligjin e miratuar", thonë për Zhurnal nga Qeveria e Maqedonisë.

Nga këtu mund të konkludohet se nuk ka përfunduar e gjitha rreth ligjit të gjuhëhe, pra në rast se Komisioni i Venedikut ka vërejtje apo rekomandime atëherë në bazë të marrëveshjes së parnerëve të koalicionit për këtë çështje ligji duhet të pësoj ndryshime, pasi që pa pësuar ndryshime nuk mund të implementohen në ligj vërejtjet e Komisionit të Venedikut.    

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.03.2018, 13:05  | D.J. | 31,394 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.