Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
buki.jpg

Shkup, 21 mars - Zëvendëskryeministër shqiptar për Integrime Evropiane në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, Burjar Osmani në një debat televiziv në Tv24 e ka bërë "hor" deputetin dhe përfaqësuesin e VMRO-DPMNE-së , Dragan Danev duke i kujtuar aty se është turp që të zhvillohet debat kundër Ligjit të gjuhëve, një e drejtë sipas Osmanit, elementare e garantuar sipas të gjitha normave dhe akteve mbi lirit dhe të drejtat e njeriut, informon Zhurnal.

"Është turp për debatin të cilin e bëni për politik ditore për të drejtën tim që ta përdori gjuhën time në komunikim me institucionet. A mendoni pak se për çfarë po debatoni? Debatoni për të drejtën time themelore njerëzore që ti drejtohem mjekut tim në gjuhën time, ti drejtohem institucione nga i cili kërkojë letërnjoftim apo pasaport në gjuhën time të nënës dhe ju këtë e shfrytëzoni që të fitoni pikë politike dhe ta konsiludoni partitinë tuaj. është shumë serioze, ju kuptojë, ndoshta edhe unë kam shfrytëzuar tema të tilla për politika ditore, por mos luani me marrdhëniet ndër-etnike, marrdhëniet ndër-etnike nuk është fusha nga e cili duhet të ringriheni, njëherë ju plasi në dorë kjo temë dhe për këtë arsye partia juaj është në këtë hall", i ka thënë Osmani deputetit të VMRO-së Donev, transmeton Zhurnal.

Zëvëndëskryeministri Osmani thotë se partia opozitare VMRO-DPMNE nuk arriti të mësojë leksionin se ka shumë tema tjera në të cilën ata mund të tregohen se janë parti më e mirë se të tjerat.

"Nuk e mësuam leksionin se ka shumë tema tjera ku mund të tregohemi se kush është parti më e mirë politike. E mobilizoni anëtarësin dhe njerëzit duke i thënë se Bujara Osmani nuk mund të përdorë gjuhën e tij, apo se unë u'a këcnojë ju ndodnjë të drejtë, duke e shfrytëzuar të drejtën time elemntare njerëzore si pretekst", thekson Osmani.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.03.2018, 10:05  | D.J. | 16,500 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.