ZHURNAL MËSON Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja
maqedonia
Zhurnal mëson Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja

Zhurnal mëson Dorëheqja e Bilen Salijit do përshpejton procedurën e rekonstruimit të qeverisë, Drejtësinë e merrë LSDM-ja, Arsimin BDI-ja

Shkup, 20 mars - Dorëheqja e ministrit të drejtësisë Bilen Saliji pritet që të përshpejtojë procedurën e rekonstruimit të qeverisë, vendim ky i paralajmëruar javë më parë edhe nga vet kryeministri i vendit, Zoran Zaev ndërkohë që edhe më herët është përfolur se fundi i muajit mars dhe fillimi i muajit prill vendin mund ta gjejë me një përbërje të re qeveritare, njofton Zhurnal.mk

Jozyrtarisht nga burime partiake për Agjencinë e lajmeve Zhurnal njoftojnë se dikasteri i drejtësisë si një nga postet më të ndjeshme dhe delikate në sferën e reformave do i takojë LSDM-së ndërsa emër më i përfolur për të marrë këtë post është ministrja aktuale e arsimit dhe shkencës, Renata Deskoska, derisa  BDI-ja pritet të merr përsëri ministrin e Arsimit, shkruan Zhurnal.mk.

Krahas ndërimeve të këtyre dikastereve, Agjencia e lajmeve Zhurnal mëson se ndërime pritet të ndodhin edhe në shumë dikastere të tjera pasiqë koalicioni qeverisës pritet të zgjerohet ndërsa partitë më të mëdha do të lëshojnë pe duke lënë nga ndonjë pozicion edhe për partitë tjera të cilat do të bëhen pjesë e kabinetit qeveritarë.

© ZHURNAL 20.03.2018, 23:29 | B.M. | 10,516 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."