Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
« INSIDE » Dy kryefamiljare kërkojnë ndihmë, jetojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira
Alibaba investon dy miliardë dollarë në Lazada Group
alibababba-780x439.jpg

Kompania Alibaba do të investojë edhe dy miliardë dollarë më shumë në kompaninë e blerjeve online të Azisë Juglindore Lazada Group dhe pritet që kompania të vërë një nga drejtuesit e saj më të lartë për të drejtuar biznesin.

 

Sipas një deklarate, Lucy Peng i cili tashmë është kryetar i Lazadës do të marrë rolin e drejtuesit ekzekutiv ndërkohë që shefi aktual, Max Bittner, do të japë dorëheqjen dhe do të vazhdojë të japë kontributin e tij por si këshilltar i lartë.

 

 

Alibaba është duke u përgatitur për një betejë intensive në Azinë Juglindore ku Amazon ka filluar punën dhe Singapore and Sea Ltd Shopee po zgjerohet për të fituar konsumatorë.

 

Investimi i ri i cili vjen pasi Alibaba ka shpenzuar rreth dy miliardë dollarë duke marrë kontrollin e Lazada i jep biznesit municionin shumë të nevojshëm për zhvillimin e teknologjisë dhe blerjen e konsumatorëve.

 

“Kjo është pjesë e strategjisë së saj të zgjerimit jashtë shtetit, ku përdor një platformë specifike si një terren testimi”, tha Steven Zhu, një analist me bazë në Shangai

 

Azia Juglindore është një aspekt i rëndësishëm i zgjerimit global të Alibaba dhe një rajon i lulëzuar që synon edhe kundërshtari kinez JD.com Inc.

 

Alibaba pagoi një miliard dollarë për aksione në Lazada në vitin 2016, përpara shtonte një miliardë tjetër dollarë vitin e kaluar në mënyrë që të rriste zotërimin e saj në 83 për qind. /Telegrafi/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.03.2018, 16:10  | Z.H. | 375 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.