Alibaba investon dy miliardë dollarë në Lazada Group
teknologji
Alibaba investon dy miliardë dollarë në Lazada Group

Alibaba investon dy miliardë dollarë në Lazada Group

Kompania Alibaba do të investojë edhe dy miliardë dollarë më shumë në kompaninë e blerjeve online të Azisë Juglindore Lazada Group dhe pritet që kompania të vërë një nga drejtuesit e saj më të lartë për të drejtuar biznesin.

 

Sipas një deklarate, Lucy Peng i cili tashmë është kryetar i Lazadës do të marrë rolin e drejtuesit ekzekutiv ndërkohë që shefi aktual, Max Bittner, do të japë dorëheqjen dhe do të vazhdojë të japë kontributin e tij por si këshilltar i lartë.

 

 

Alibaba është duke u përgatitur për një betejë intensive në Azinë Juglindore ku Amazon ka filluar punën dhe Singapore and Sea Ltd Shopee po zgjerohet për të fituar konsumatorë.

 

Investimi i ri i cili vjen pasi Alibaba ka shpenzuar rreth dy miliardë dollarë duke marrë kontrollin e Lazada i jep biznesit municionin shumë të nevojshëm për zhvillimin e teknologjisë dhe blerjen e konsumatorëve.

 

“Kjo është pjesë e strategjisë së saj të zgjerimit jashtë shtetit, ku përdor një platformë specifike si një terren testimi”, tha Steven Zhu, një analist me bazë në Shangai

 

Azia Juglindore është një aspekt i rëndësishëm i zgjerimit global të Alibaba dhe një rajon i lulëzuar që synon edhe kundërshtari kinez JD.com Inc.

 

Alibaba pagoi një miliard dollarë për aksione në Lazada në vitin 2016, përpara shtonte një miliardë tjetër dollarë vitin e kaluar në mënyrë që të rriste zotërimin e saj në 83 për qind. /Telegrafi/

© ZHURNAL 20.03.2018, 16:10 | Z.H. | 2,397 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."