Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
« Zhurnal mëson » Bullgaria kërkon që të ketë konsull nderi në Shkup, Orce Kamçev
Mogherini para deputetëve: Jeni në rrugën e drejtë, në të ardhmen do të ketë edhe arr..
« Ekspertët » Raporti real, të vazhdojnë reformat
« Analizë » Pranvera e "nxehtë" e VMRO-së, test për Mickoskin si lider
16_11.jpg

Shkup, 20 mars - Lideri i partisë më të madhe opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski ka paralajmruar një pranverë të "nxehtë" në Maqedoni, shkruan Zhurnal.

Ai ka bërë të ditur se partia e tij dhe të gjthë opozitarët e vërtet dhe patriotët e Maqedonisë nga muaj maj e andej do të fillojnë me protestat intenzive kundër politikave ekonomike, socilae dhe kombëtare të Qeverisë së drejtuar nga Zoran Zaev.

Gazetari dhe opiniosti Naser Pajaziti thotë se protestat do të jenë një test për Mickoskin si lider i VMRO-DPMNE-së. 

"Protestat do të jenë një test për Mickoskin si lider i VMRO-DPMNE-së. Nëpërmjet tyre lidershipi i ri synon të ruajë një pjesë të madhe të anëtarësisë së saj, e cila është përballë dilemave të mëdha se a do ti qëndrojë pas apo do ta braktisë karvanin e partisë më të madhe opozitare. Protestat kanë si skenarë kartën nacionaliste se gjoja shteti po humbet me ndryshimin e emrit dhe me miratimin e ligjit për gjuhët. Ato janë përzgjedhur në këtë periudhë duke pasur parasysh se pas një viti do të zhvillohen zgjedhjet e rregullta presidenciale dhe me këtë do të synohet që të imponohet edhe mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare", thotë për Zhurnal, Naser Pajaziti, gazetar dhe opinionist. 

Ai thekson se duke parë zhvillimet aktuale në rast të tendosjes së situatës politike dhe mungesës së dialogut dhe opozitës në Kuvend, sigurisht se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, ku VMRO-ja do të insistojë për një qeveri të zgjeruar, që do të organizonte zgjedhjet presidenciale dhe ato të parakohshme parlamentare. 

"Duke parë zhvillimet aktuale në rast të tendosjes së situatës politike dhe mungesës së dialogut dhe opozitës në Kuvend, sigurisht se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, ku VMRO-ja do të insistojë për një qeveri të zgjeruar, që do të organizonte zgjedhjet presidenciale dhe ato të parakohshme parlamentare. Por kjo më shumë do të varet nga vullneti politik i maxhorancës aktuale", theksoi Pajaziti.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.03.2018, 11:35  | D.J. | 2,501 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median dhe fjalën e lirë
Panik i madh për pitonët: ‘Ne nuk mund ta kufizojmë numrin e tyre’
“Ecolog”, hap konkurs për punë! Apliko! (Dokument)
Befason ish kryeministri Gruevski, tregon se kur mund të arresohet
Gjermania ofron mundësi punësimi, shumica e qytetarëve të gatshëm për të lëshuar vendin
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.