Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
« INSIDE » Dy kryefamiljare kërkojnë ndihmë, jetojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira
Festivali folklorik ndërkombëtar "SKUPI" 2018, këtë vit me organizim dhe mysafirë special
13177813_633530816796759_8578962733407532632_n_1.jpg

Shkup, 19 mars - Festivali Folklorik Ndërkombëtarë “SKUPI” organizohet që dymbëdhjetë vite rradhazi nga Ansambli i këngëve dhe valleve “Karshiaka” nga Shkupi. Edicioni i XII i këtijë festivali do të mbahet në gusht të këtijë viti nga data 27 deri më datë 31 gusht.

Festivali Folklorik Ndërkombëtarë “SKUPI” shërben në ruajtjen dhe përhapjen e traditave të trashëgimisë kulturore dhe shpirtërore, ca më tepër ky Festival vjen edhe në mbështetje të drejtpërdrejtë të turizmit si një aktivitet i mirëfilltë i turizmit kulturor si dhe për prioritet themelor posedon qëllimin që qytetarëve të ju ofron një manifestim ku gërshetohen kulturat e vendeve pjesmarrëse nga e gjithë bota.

Festivali do të drejtohet nga një Staf i gjerë organizativ me personalitete të shquar të kulturës dhe njerëz të apasionuar të artit.

Drejtor i Përgjithshëm i Festivalit është Burhanedin Saliu, kordinator Amir Mamuti ndërsa Drejtor Artistik Nadire Ismaili Saliu. Pjesë e komitetit organizativ janë Lulzim Selmani, Emin Salihu, Alejdin Ibrahimi, Besnik Ramadani dhe të tjerë.

Grupet e ftuar që e kanë konfirmuar pjesmarrjen në edicionin e XII të Festivalit Folklorik Ndërkombëtarë SKUPI 2018 janë ansambli “DESDE EL ALMA” nga ARGJENTINA më pas ansambli “PENHAD” nga TURQIA, ansambli “VESELKA” nga UKRAINA ansambli “MEXICO ARTE Y TRADICION” nga MEKSIKA ansambli “SIDER VOIVODA” nga BULGARIA, ansambli “LIDHJA E PRIZRENIT” nga KOSOVA si dhe ansambli nga QIPROJA.

Drejtori Burhanedin Saliu ka potencuar që interesimi është tejet i madh nga Ansamblet Botërore që për vitin 2019 pjesmarrjen e kanë konfirmuar vendet si Peru, Chile, India ... andaj besojmë që përkrahja e qytetarëve këtë vitë do të jetë më e madhe. Njëherit falem nderojmë Ministrinë e Kultruës respektivisht Sekretarin Aziri për mbështetjen e këtij projekti madhështorë si dhe instirucionet e tjera dhe komunat që kanë treguar gadishmëri të ndihmonjë këtë Festival.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.03.2018, 23:09  | T.E. | 2,405 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.