ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
« Analizë » Kazani politik në Maqedoni po "zien"

1b.jpg

Shkup, 19 mars - Kazani politik në Maqedoni po "zien" dhe në vëzhdimësi produkt i tij kanë qenë "melmesat" e dëmshme për shqiptarët, thonë analistët për Zhurnal.

"Kazani politik në Maqedoni zien e gurgullon vazhdimisht dhe produkt i tij çdoher kanë qenë "melmesat" e dëmshme për shqiptarët. Ai "kazan" ka prodhura të gjitha rastet e montuara ndaj shqiptarëve, përfshi Monstrën, Sopotin e së fundmi edhe Kumanovën, e deri te liria për vrasësin e katër vjeçarit Almir Aliu, Boban Iliç. Që nga vitet e 90 ky "kazan" politik është kujdesur të vështërsoj jetën e shqiptarëve, pasi ashtu siç po kundërshtohet sot Ligji për Gjuhët, dikur u kundërshtuan paralelet e arsimit të mesëm në gjuhën shqipe, pastaj fakulteti petagogjik, e dikur edhe Universiteti i Tetovës", thotë për Zhurnal, Naim Sinani, analist. 

Sipas tij, për të gjitha këto u protestua me moton "dhoma gazi për shqiptar" apo "vdekje për shqiptar". 

"Fatkeqësisht motoja edhe sot është e njejt, pasi kazani politik mbetet i njejt. E pjesë të fajit bart edhe politika shqiptare, e cila ka pranuar të jetë pjesë e atij kazani edhe kur janë zier "ushqime" të tmerrshme për shqiptarët. Kjo politikë na ka sjellur në situatë që të tjerëve u takon ta hanë mishin, e ne duhet të kënaqemi me lëpirjen e eshtrave. Edhe në rastin konkret po bëhet "nami" pse u zgjerua pak përdorimi i gjuhës shqipe në institucione, edhe pse shqipja do të duhej të ishte hiq më pak se e barabart me maqedonishtën. Pabarazia gjuhësore, paraqet pabarazinë e shqiptarëve edhe në sferat tjera të jetës. P.Sh, a i interesin "kazanit" politik në çfar objeitesh shkollore mësojnë nxënësit shqiptar dhe nga sa nxënës numron një klasë? A i intereson për përmbajtjen e teksteve shkollore,  apo në çfar sallash mbajnë orën e edukatës fizike? Dhe kur jemi te sporti, a i intereson kujt se si sillen federatat sportive me klubet shqiptare? Pse numri i referëve shqiptar në futboll, basketboll, apo sportet tjera është simboluk? Pra diskriminimi i fëmijëve shqiptar fillon që në bankat shkollore, sepse kështu dëshiron "kazani" politik, i cili ia ka dalur ta bëj pikë e pesë edhe opozitën shqiptare, me qëllimin e vetëm që të vazhdoj të gatuajë qetë politikat antishqiptare", nënvizoi Sinani.

Nga ana tjetër, historiani Arben Llalla vlerëson se kazani politik në Maqedoni është shumë prezent dhe kudo, madje edhe në maja të politikës.

"Po ka ,,Kazan,, politik, sepse nëse sdo kishte Kazan Politikë atëhere MO do të ishte realizuar më 2004 ose maksimumi deri më 2006. Kazani Politikë shihet edhe tek punësimet e drejtoritë që bëhen në bazë të librezës politike dhe jo meritës së suksesit. Pa shihni në krye të partive politike janë njerzi e pa shkolluar me meritë, por i kanë blerë diplomat. Ky quhet Kazan Politikë", vlerëson për Zhurnal, Arben Llalla, historian.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.3.2018, 14:30  | D.J. | 4,153 i lexuar

 

 

 

Konfirmohet mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 22 tetor - Ambasadorja britanike Rejçel Gallouej në takimin e sotëm me kryeministrin Zoran Zaev, e përshëndeti vendimin e Kuvendit të Maqedonisë në mbështetje të Marrëveshjes së Prespës, duke e vlerësuar si një hap të rëndësishëm përpara në integrimet euroatlantike të Republikës së Maqedonisë.

Siç kumtoi pres qendra qeveritare, të dy gjatë takimit kanë konstatuar se shumica prej dy të tretave në Kuvend për Propozimin për ndryshimet kushtetuese dëshmoi se është e mundur që deputetët e pozitës dhe të opozitës të punojnë së bashku kur bëhet fjalë për çështje kyçe për qytetarët dhe për shtetin, siç janë integrimet dhe reformat. Bashkëbiseduesit kanë shprehur mbështetje për të përforcuar konsensusin në Kuvend për çështje me interes shtetëror.

“Do të vazhdojmë në një atmosferë pozitive, nëpërmjet konstruktivitetit dhe përfshirjes, me deputetët në Kuvend, të punojmë në projekt amendamentet kushtetuese. Vërejtjet e deputetëve të opozitës të cilët dhanë mbështetje në procesin e integrimit euroatlantik të Maqedonisë, në lidhje me përmbajtjen e amendamenteve, janë në frymën e Marrëveshjes së Prespës”, tha kryeministri Zaev, qëndron në kumtesë.

Kryetari i Qeverisë, Zoran Zaev, shtohet, në lidhje me reformat ka njoftuar se fokusi është në fazën e dytë të reformave gjyqësore, ligjet kundër korrupsionit, reformat në DZK, në administratën publike.

Ambasadorja Gallouej njoftoi se Mbretëria e Bashkuar në mënyrë aktive e ndjek situatën politike në Maqedoni dhe se jep mbështetje parimore për pajtim, që është e rëndësishme për integrimin e Maqedonisë, dhe me atë edhe për stabilitetin e gjithë rajonit, qëndron në kumtesë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.10.2018, 16:19  | D.J. | 3.006 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.