Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
« INSIDE » Dy kryefamiljare kërkojnë ndihmë, jetojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira
Ja si dukej Nënë Tereza si vajzë e re, e veshur në veshje kombëtare (Foto)
Mother_Teresa_receives_the_Marquette_Discovery_Medal_in_1981_Credit_Marquette_University_via_Flickr_CC_BY_NC_ND_20_CNA.jpg

Gonxhe Bojaxhiu apo siç njihet nëpër Botë, si Nënë Tereza, ishte një person që jetën e saj ia kushtoi bamirësisë, shkruan Zhurnal.

Gonxheja ka lindur në kryeqytetin e Maqedonisë, në Shkup. Pas 18 viteve të jetuara në Maqedoni, ajo shpërngulet së pari në Irlandë dhe më pas në Indi. Nënë Tereza ka themeluar Misionaret e Bamirësisë, një kongregacion fetar katolik, i cili në vitin 2012 kishte më tepër se 4500 motra dhe ishte aktiv në 133 vende.

Zhurnal.mk ju sjellë disa fotografi të rralla të Nënë Terezës dhe motrës së saj Age Bojaxhoi. Ajo së bashku me motrën shihen në veshje kombëtare, fotografi kjo e shkrepur në vitin 1923 në Konsullatën Kombëtare të vajzave Prizrenase./Zhurnal.mk

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.03.2018, 10:50  | Z.H. | 3,704 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.