Ja si dukej Nënë Tereza si vajzë e re, e veshur në veshje kombëtare (Foto)
kulture
Ja si dukej Nënë Tereza si vajzë e re, e veshur në veshje kombëtare (Foto)

Ja si dukej Nënë Tereza si vajzë e re, e veshur në veshje kombëtare (Foto)

Gonxhe Bojaxhiu apo siç njihet nëpër Botë, si Nënë Tereza, ishte një person që jetën e saj ia kushtoi bamirësisë, shkruan Zhurnal.

Gonxheja ka lindur në kryeqytetin e Maqedonisë, në Shkup. Pas 18 viteve të jetuara në Maqedoni, ajo shpërngulet së pari në Irlandë dhe më pas në Indi. Nënë Tereza ka themeluar Misionaret e Bamirësisë, një kongregacion fetar katolik, i cili në vitin 2012 kishte më tepër se 4500 motra dhe ishte aktiv në 133 vende.

Zhurnal.mk ju sjellë disa fotografi të rralla të Nënë Terezës dhe motrës së saj Age Bojaxhoi. Ajo së bashku me motrën shihen në veshje kombëtare, fotografi kjo e shkrepur në vitin 1923 në Konsullatën Kombëtare të vajzave Prizrenase./Zhurnal.mk

© ZHURNAL 19.03.2018, 10:50 | Z.H. | 5,659 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."