Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
« INSIDE » Dy kryefamiljare kërkojnë ndihmë, jetojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
boskoski_1.jpg

Shkup, 18 mars - Ligji për gjuhët nuk është fundi për Maqedoninë, kështu thekson ish ministri i punëve të brendshme Lube Boshkovski në një intervistë të fundit, transmeton Zhurnal.mk

Sipas tij, fati i Maqedonisë ishte caktuar që nga viti 2001 me nënshkrimin e marrëveshjes së Ohrit dhe nuk i kupton dramat që tash po ndodhin lidhur me sjelljen e ligjit në parlament.

"Problemi është që partitë maqedonase për dallim nga ato shqiptare nuk kanë strategji të qartë nacionale për interesat shtetërore, partia që është në opozitë aktron patriotizëm dhe akuzon pushtetin për tradhëti. Djaloshi që tregoi 'trimëri' para disa dite në parlament e pamë se sa ishte i shqetësuar për interesat nacionale gjatë këtyre viteve që kaluan. Ligji i gjuhëve nuk pengon kushtetutën e as nuk cënon pozicionin e Maqedonisë në plan të brendshëm dhe të jashtëm, në këtë moment kryeministri Zaev ka nevojë për përkrahje sepse gjithë potezat që lëvizin nuk janë në interes të tij, por për të mirën e vendit dhe shtetit e ajo është e mundur vetëm përmes bashkimit dhe anëtarësimit në Nato", ka konstatuar kështu Boshkoski.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.03.2018, 20:34  | T.E. | 10,395 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.