Zoti Ahmeti, kërkuat emra, shkarko ministrin e ekonomisë Bekteshin, kërcënojë median ..
Bashkëpunimi pozitë-opozitë, Analistët: Lufta për pushtet është kuptuar gabimisht nga..
Mulltanovski: Çështja e emrit, kyçe për stabilitetin e rajonit
« INSIDE » Dy kryefamiljare kërkojnë ndihmë, jetojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
Bujar_Osmani.jpg

Shkup, 18 mars - Zëvendëskryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani nëpërmjet video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit të Francës në Shkup, Kristijan Timonier i cili ditën kur u votua ligji për përdorimin e gjuhëve në Kuvend, e vlerësoi si “ditë të pahijshme për një shtet që ka aspirata euroatlantike”.

Osmani në mesazhin e tij drejtuar ambasadorit frances pajtohet se debati në Kuvend nuk ishte demokratik mirëpo arsyetohet se për atë ligj është diskutuar shumë dhe se përpjekjet e shumicës parlamentare për debat të mirfillt mbi ligjin për përdorimin e gjuhëve me muaj të tërë u injorua nga opozita maqedonase e dirigjuar nga VMRO – DPMNE.

Më tej Osmani shton se në asnjë mënyrë qëllimi i këtij ligji nuk është triumfalizmi i shqiptarëve ndaj maqedonasve por i njejti paraqet një mundësi reale për të ndërtuar një shoqëri të qytetëruar multietnike dhe i njejti ligj u mundëson shqiptarëve komunikim të saktë dhe më të afërt me shtetin.

Në vijim mund të ndiqni video-mesazhin e tërësishëm të zv.kryeministrit Bujar Osmani: 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.03.2018, 19:50  | B.M. | 5,538 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Burrë e grua nga Maqedonia pësojnë aksident të rëndë në Zvicër
Shqipëria kryeqendra e Ballkanit për bazat e SHBA-ve dhe NATO-s, nis zbarkimi i arsenalit
Vrasja që tronditi Jugosllavinë, Aziz Kelmendi vrau 4 ushtarë gjatë shërbimit ushtarak
Adnan Idrizi depërton në El Bab të Sirisë, ja imazhet që sjell nga atje
8-vjeçarja në skamje: S’kërkojmë kurrë çokollata, babi na i blen për ditëlindje
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.