Pronari i Volkswagen: Motori me naftë ende nuk ka vdekur
auto
Pronari i Volkswagen: Motori me naftë ende nuk ka vdekur

Pronari i Volkswagen: Motori me naftë ende nuk ka vdekur

Kreu i prodhuesit gjerman të automjeteve, “Volkswagen”, Mathias Muller, njoftoi sot një investim prej 20 miliardë eurosh në motorët elektrikë, duke theksuar se është i bindur në një rilindje të motorëve dizel, sepse ai e gjykon si të mundur që të bashkëjetojnë këto teknologji të së kaluarës dhe të ardhmes.

“Jo vetëm që shpresoj që dizeli nuk ka vdekur, por jam i bindur se është duke u përballur me një rilindje”, vlerësoi ai në Berlin, përcjell Atsh.

 

Ky grup i përbërë nga 12 marka (Audi, Porche, Skoda, etc) synon që për vitin 2030 të ketë një version elektrik për çdo model që prodhon.

© ZHURNAL 14.03.2018, 10:00 | Z.H. | 2,276 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."