Amerikanët eksperimentojnë me Yugo-n, e bëjnë të aftë të lëvizë deri mbi 100km/h – edhe në akull e borë (Video)
auto
Amerikanët eksperimentojnë me Yugo-n, e bëjnë të aftë të lëvizë deri mbi 100km/h – edhe në akull e borë (Video)

Amerikanët eksperimentojnë me Yugo-n, e bëjnë të aftë të lëvizë deri mbi 100km/h – edhe në akull e borë (Video)

Yugo është një makinë e prodhuar nga kompania jugosllave Zastava, dhe gjatë viteve 1980, Yugo u eksportua edhe në Shtetet e Bashkuara.

Dhe, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, amerikanët që duan të eksperimentojnë me makina kanë bërë një makinë nga Yugo, e cila është bërë e pandalshme edhe në akull.

Siç bëhet e ditur më tej, ata morën Yugon, prodhim i vitit 1988 dhe e bënë atë një makinë garash në borë dhe akull.

Në vend të standardit, një motor V3 i 5.3l u vendos në veturë, gomat u “modifikuan” për të lëvizur mbi akull, dhe Yugo kaloi në akull me një shpejtësi mbi 100 kilometra në orë. /Telegrafi/

© ZHURNAL 14.03.2018, 16:33 | Z.H. | 2,355 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."