« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Debat: Bashkëpunimi mes qeverisë dhe sektorit civil
0F8EA5C5-E6DE-483A-ACD8-7642CBE0204D_w1023_r1_s_0.jpg
Shkup, 13 mars - Qeveria e RM-së në përputhje me masat e planit 3-6-9 është e përqendruar në ndërtimin e transparencës dhe dialogut inkluziv me qytetarët dhe sektorin civil në formë të vazhdueshme, deklaroi zëvendëssekretari i Qeverisë, Tahir Hani, në debatin kushtuar institucionalizimit të mekanizmave strukturore për bashkëpunim mes qeverisë dhe sektorit civil.
 
Si partner i barabartë dhe korrektues i vendimeve, shoqëria civile duhet të participojë në krijimin e politikave, të sugjeroj; dhe të kritikojë, tha Hani.
 
“Pjesë e masave kyçe në këtë plan është sjellja e këshillit funksional për bashkëpunim me sektorin civil dhe sjelljen e strategjive për bashkëpunim të qeverisë me sektorin civil me planin aksional për periudhën 2018-2020. Zhvillimi i sektorit civil në shoqëri është e rëndësishme për vlerat demokratike të vendit dhe ngritjen e vetëdijes së qytetarëve”,- deklaroi zëvendëssekretari i Qeverisë, Tahir Hani. 
 
Partner i Sekretariatit gjeneral të Qeverisë në sjelljen e këtyre aktiviteteve është Zyra për Bashkëpunim me Organizatat Joqeveritare e Republikës së Kroacisë që ka përvojë të mjaftueshme sa i përket dhënies së masave për përmirësimin e kushteve dhe partneritet me sektorin civil. 
 
“Krijimi i një mjedisi për zhvillim të sektorit civil është një nga kushtet për krijimin e standardeve demokratike dhe sistem politik të një vendi. Qeveria e Kroacisë ka shqyrtuar rëndësinë e ndërtimit të strategjisë kualitative për mjedis të përshtatshëm të zhvillimit të sektorit civil”,- u tha nga Zyra për Bashkëpunim me Organizatat Joqeveritare e Republikës së Kroacisë.
 
Qëllimi i tuining projektit është miratimi i Këshillit funksional për bashkëpunim për zhvillimin e sektorit civil dhe përpilimin e planit real për sjelljen e strategjisë së bashkëpunimit të qeverisë me sektorin civil për periudhën 2018-2020.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.03.2018, 20:02  | T.E. | 763 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.