Në disa fshatra të Kërçovës uji është i ndotur me bakterje, Komuna heshtë !
maqedonia
Në disa fshatra të Kërçovës uji është i ndotur me bakterje, Komuna heshtë !

Në disa fshatra të Kërçovës uji është i ndotur me bakterje, Komuna heshtë !

Kërçovë, 13 mars - Ujrat e fshatrave të Greshnicës së poshtme, Greshincës së Epërme dhe Bukojçanit, si edhe çezmat pranë rrugës në ndërtimin ndarës në fshatin Drugovë, si edhe Strazhë, kanë ujë jocilësor për pije.

Analizat më të reja të Qendrës së shëndetit Publik (QSHP) tregojnë se ka prani bakteriesh në ujin e çezmave të këtyre fshatrave.

Uji nuk lejohet që të pihet, por nuk lejohet që të përdoret edhe për pastrim.

Edhe përkundër premtimeve të shumta të kryetarit Dehari gjatë fushatës zgjedhore që qytetarët ti gëzojnë nevojat elementare për jetesë, kjo gjë nuk po ndodhë.

Uji i pijshëm si primare për një jetë normale, qytetarët kërçovarë nuk po mund ta gëzojnë dhe po përballen me probleme të shumta.

Komuna e Kërçovës ende nuk është prononcuar lidhur me problemin në fjalë, gjegjësisht për masat preventive për të sanuar këtë problem krucial për qytetarët.

© ZHURNAL 13.03.2018, 15:07 | Xh.I. | 1,416 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."