« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
Kjo është rruga më e gjatë e drejtë në botë dhe gjindet në Arabinë Saudite
49297611-c10e-416b-be42-555c32751d83-700x-696x435.jpg

Sikur bota të kishte nevojë për më shumë rekorde të botës për t’u mburrur, kjo do të zgjidhet njëherë e përgjithmonë.

Autostrada Eyre e Australisë ka një pjesë të quajtur 90 Mile e Drejta, e cila konsiderohet si rruga më e gjatë në botë dhe me një gjatësi rreth 145.6 km.

Kjo mund të ju duket si një numër gjigand, por titulli aktual është marrë në pronësi nga Arabia Saudite me Autostradën e saj 10, e cila ka një pjesë të drejtë që shtrihet në as më pak e as më shumë se 256 km.

Ndërsa planifikuesit e autostradës normalisht qëndrojnë larg ndërtimit të rrugëve të gjata drejt për të mbajtur vëmendjen e shoferëve në rrugë, në shkretëtirë, është një histori ndryshe.

Në fund të fundit, çfarë ka për të goditur një autostradë të izoluar që nuk ka shenja të qytetërimit për qindra milje? Edhe kafshët nuk guxojnë të vijnë pranë kësaj rruge pasi ajo është e vendosur afër një nga shkretëtirat më të shterura në planetin, Rub Al Khali.

Autostrada 10 lidh qytetin Haradh – i njohur për naftën dhe gazin natyror – në Al Batha, pranë kufirit të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Zakonisht, kjo autostradë përdoret për transport mallrash dhe nga njerëzit që udhëtojnë nga rajonet qendrore dhe perëndimore të Arabisë Saudite në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sidoqoftë, rruga e asfaltuar nuk është e drejtë në të gjithë rrugën. Ajo ka tendencë të drejtën para se të përfundojë në Al Batha, duke ju dhënë një përvojë të plotë sikur të një romani.

Perspektiva e ngasjes në një rrugë të drejtpërdrejtë plus 250 kilometra mund të tingëllojë bindëse, por në të vërtetë ajo është më shumë si qindra kilometra të mërzitshme.

Është një vend ku definitivisht nuk do të donit të vozitni nëse jeni të lodhur ose ndiheni të përgjumur. Ka mundësi që edhe dunat e rërës të mrekullueshme dhe peizazhi natyror nuk do t’ju mbajnë zgjuar këtu./KohaIslame.com/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.03.2018, 17:00  | Z.H. | 6,916 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Zbulohen emrat e inspektorëve maqedonas që montuan “Sopotin”, ja ku punojnë!
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.