« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Sllovenia jep lajmin e keq, nuk ndërhyjmë në shtetet e BE-së që nuk e njohin Kosovën
ministrislloven.jpg

Prishtinë, 13 mars - Ministri i Jashtëm slloven, Karl Erjavec tha se Sllovenia është e interesuar të investojë në Kosovë. Por kur u pyet specifikisht për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, ai tha se Sllovenia nuk mund të ndërhyjë në çështje e brendshme të shteteve.

Këto komente ai i bëri pas takimit me zëvendëskryeministrin e parë dhe ministrin e Jashtëm, Behgjet Pacolli.

Kryediplomati slloven, u zotua se do ta mbështes heqjen e vizave për kosovarët në mënyrë që të udhëtojnë lirshëm në vendet e Bashkimit Evropian

“Ne kemi marrëdhënie tradicionale shumë të mira. Ne këtu kryejmë detyra humanitarë. Ndihmojmë edhe përmes EULEX-it. Nëse shohim rezultatet e vitit 2017 bashkëpunimi ekonomik është rritur për 9 për qind. Dëshirojmë ende të investojmë në Kosovë”.

Ministri slloven ka shtuar se është e domosdoshme që të vazhdoj dialogu me Serbinë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.03.2018, 13:05  | Xh.I. | 607 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përfundon takimi mes Bilall Kasamit dhe Ziadin Selës, ja detajet
Mbaron mbledhja gjashtë orëshe e BDI-së, para Ahmetit llogari secili funksionarë
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Borë dhe acarë deri në fund të muajt
Era e fortë rrëzon kamionin me targa të Tetovës
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.